Actualitate

A avut loc prima Adunare Generală a preoților-capelani care activează în cadrul instituțiilor penitenciare

216

La data de 22 februarie a.c., cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, s-a desfășurat prima Adunare Generală a preoților-capelani care activează în cadrul instituțiilor penitenciare.

Ședința a avut loc la Palatul Mitropolitan, fiind moderată de către prot. Maxim Melinti – președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituții Penitenciare.

Ședința a întrunit 18 preoți-capelani, care deservesc 18 instituții penitenciare de pe teritoriul Republicii Moldova. Cu un mesaj de salut din partea Departamentului Instituțiilor Penitenciare s-a adresat dl Oleg Pantea, locotenent-colonel, șef al Direcţiei activitate educativă, psihologică şi asistenţă socială al DIP-ului, care a menționat rolul și importanța slujirii preotului-capelan în rândul deținuților, a apreciat munca și rezultatele depuse până în present, cât și speranța unei colaborari frumoase între cele două instituții pentru viitor.

După prezentarea particulară, pe care au făcut-o cei prezenți, s-a pus în discuție problemele și perspectivele misiunii Bisericii Ortodoxe după gratii. S-a constatat că Biserica trebuie să se preocupe de următoare obiective:

– Activitatea liturgică

– Activitatea misionară

– Activitatea caritabilă

– Reabilitatea și consilirea deținuților, familiilor deținuților, precum și a angajaților instituțiilor penitenciare.

S-a discutat deasemenea și despre mediatizarea cât mai eficientă a evenimentelor și activitățiilor Bisericii, publicarea articolelor și studiilor legate de tematica dată și despre editarea unui buletin misionar pentru închisori. În concluzie, toți cei prezenți și-au exprimat speranța că efortul comun va aduce la realizarea misiunii deloc ușoare a preoților-capelani, cât și susținerea din partea conducerii Bisericii și a statului în efecientizarea obiectivelor propuse.

sursa mitropolia.md


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2700

Icoana şi Moaştele Sfântului Ierarh Nicolae au fos aduse la Catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului”

Icoana şi moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, Făcătorul de Minuni din oraşul Bari, Italia, au fost aduse în această dimineață la Chișinău, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir. Sfinţeniile au fost întâmpinate la Catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului” de către PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan împreună cu un sobor de preoţi şi numeroşi credincioși. A urmat […]