Actualitate

Să iubim sau să fim iubiți?

119

Odată un tânăr i-a scris renumitului ascet Gheorghe din Zadonsk o scrisoare în care se plângea că nimeni nu-l iubește; și starețul i-a răspuns: „Oare noi avem așa o poruncă, că trebuie să fim iubiți? Avem porunca de a iubi.”

Eu cred că fiecare dintre noi anume așa ar trebui să-și vădă scopul vieții, desigur, mi-aș dori foarte mult să fiu iubit, dar asta deja cum se va primi, despre aceasta nimeni nu mă va întreba la judecata de apoi; dar cum am iubit, va reprezenta criteriul valorii vieții mele. Problema noastră este că noi ne plângem că nu suntem înțeleși de alții, noi căutăm consolare și vrem să fim iubiți. Dar Biserica, Hristos ne spun că toate trebuie să aibă loc invers.

Într-o veche rugăciune sunt următoarele cuvinte minunate: „Doamne, fă-mă vrednic să-i înțeleg pe alții și să nu caut înțelegere, să-i consolez pe alții și să nu caut consolare, să-i iubesc pe alții și să nu caut să fiu iubit.”

Pr. Igor Gagarin

sursa http://словоохристе.рф

traducere și adaptare Natalia Lozan

 


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
2

Învaţă-mă, Doamne, să mă rog!

Trebuie să învăţăm să ne rugăm. Nu să citim, să ne rugăm. Diferenţa este mare. Trebuie să ne rugăm cu simplitate şi firesc. Ca şi cum am rosti ceva. Să nu lăsăm niciodată ca citirea noastră să devină mecanică. Iar asta va reuşi numai cu osteneală. Multă osteneală. Muncă continuă şi neîntreruptă. Muncă cu răbdare. […]

Articole postate de același autor
7437

Educați-vă copiii în dragoste… în dragoste de Dumnezeu

 „Învățăturile date cu forța nu pot dăinui în suflete, pe când învățăturile primite în suflet cu plăcere și cu bucurie rămân de-a pururi.” Sf. Vasile cel Mare O zi obișnuită de duminică. Sfânta Liturghie la biserica ce, deja de câțiva ani, a devenit o parte importantă a vieții mele. Intru în biserică cu puțin timp […]