Actualitate

În duminica a XXVI-a după Cincizecime, Episcopul Ioan al Sorocii a slujit la biserica din orașul Taraclia

59

În duminica a XXVI-a după Cincizecime PS  Ioan, Episcop al Sorocii a slujit alături de PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat la biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din orașul Taraclia, UTA Găgăuzia.

Alături de arhierei s-au rugat: parohul bisericii, protoiereul mitrofor Nicolae Vornicescu.și un sobor preoțesc veniți să împărtășească împreună bucuria slujirii euharistice.

La Sfânta Liturghie au fost prezenți și numeroși credincioși, precum și reprezentanți ai autorităților publice locale, ce s-au rugat împreună cu slujitorii sfântului lăcaș, mulțumind Mântuitorului Hristos pentru pace, liniște și ocrotire cerească.

În cuvântul său, PS Episcop Ioan l-a felicitat pe PS Episcop Anatolie cu prilejul aniversării celor douăzeci de ani de la înființarea Episcopiei de Cahul și Comrat, dar și cu ocazia celebrării a două decenii de slujire arhierească.

Arhiereul vicar a adresat un mesaj de felicitare și protoiereului Nicolae Vornicescu la cei douăzeci de ani de preoție.

Anul acesta, Episcopia de Cahul și Comrat marchează 20 de ani de la înființare. Acum două decenii, în ședința din 17 iulie 1998, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a luat hotărârea de înființare a Episcopiei de Cahul și Căușeni, care ulterior a fost redenumită în Episcopia de Cahul și Comrat.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
247

Sufletul celui adormit simte rugăciunile făcute pentru el

Toţi cei care dorim să ne arătăm dragostea faţă de cei morţi şi să le dăm un ajutor real, putem să o facem cel mai bine prin rugăciuni pentru ei, şi mai ales prin pomenirea lor la Liturghie, când părticelele care sunt scoase pentru vii şi pentru morţi sunt amestecate în Sfântul Potir cu cuvintele: „Spală, Doamne […]