Actualitate

Sfințirea gimanziului din Mărăndeni

3934

Sâmbătă, 15 octombrie 2016, a fost scrisă încă o filă în istoria gimnaziului din satul Mărăndeni, raionul Fălești – în această zi a fost sfințită școala. Evenimentul a fost realizat la inițiativa părintelui paroh Anatolie Negură și, desigur, la invitația doamnei director Violeta Popovici. Slujba de sfințire a fost oficiată de un sobor de preoți, iar rugăciunile au fost ascultate cu multe emoții de elevi, părinți, profesori titulari, dar și profesori pensionați. Demn de remarcat este și faptul că la sfințire au participat și oficialitățile locale: doamna Silvia Mătasî, șef DGE Fălești, primarul și alți invitați speciali. Imediat după sfințire au fost înălțate rugăciuni de pomenire a profesorilor trecuți în lumea celor drepți. Surpriza copiilor a fost când li s-au împățit câte o pomană și câte o iconiță și cruce pectorală.

Evenimentul a fost o sărbătoare, ce merită să inspire și alte instituții școlare.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
30

Patrimoniul bisericesc reprezintă unica mărturie vie a epocilor trecute

Patrimoniul bisericesc constituie una dintre cele mai reprezentative file din moștenirea culturală a omenirii. Păstrarea acestuia contribuie la o integritate mai rapidă și o conlucrare mai coerentă între societate și biserică. Discutând cu Sergius Ciocanu, șeful Direcției Patrimoniu cultural din cadrul Ministerului Culturii, am aflat mai multe amănunte atât despre istoria patrimoniului bisericesc din Moldova, […]