Actualitate

Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

198

Cu ocazia marelui praznic al Înălțării Sfintei Cruci, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat un serviciu divin la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău, în prezența clericilor și numeroșilor credincioși.

Spre deosebire de alte praznice împărătești, Înălțarea Sfintei Cruci se serbează cu post, pentru că ea ne aduce aminte de Patimile și moartea Mântuitorului.

Serviciul divin a început cu sfințirea Antimiselor, după care a fost oficiată Liturghia propriu-zisă.

În cadrul slujbei praznicale, tânărul Ioan Herțman, a fost hirotonit de către Întâistătător în sanul de diacon, pe seama bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din sectorul Ciocana al Capitalei.

Cu acest binecuvântat prilej, Arhiereul a urat tânărului slujitor să-și ducă cu cinste și vrednicie ascultarea diaconală, muncind în Via Domnului cu multă evlavie și luare aminte.

După Liturghie, Întâistătătorul a săvârșit un Tedeum de mulțumire, iar mai apoi a împărțit spre binecuvântare credincioșilor, iconițe cu chipul Sfintei Fericitei Agafia de la Mănăstirea Cușelăuca, canonizată recent de Biserica Ortodoxă din Moldova.

 

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
146

Sobor de arhierei au slujit la Catedrala Mitropolitană din Chișinău, în duminica a VII-a după Paști

În duminica a VII-a după Paști, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită la Catedrala Mitropolitană din Chișinău de Înaltpreasfințitul Iustinian, Arhiepiscop de Elista și Kalmykia, împreună cu: Preasfințitul Ambrozie, Episcop de Neftekamsk și Birsk, și Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei și Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al Întregii […]

Articole postate de același autor
358

A fost sfințit sediul Primăriei municipiului Soroca

Sediul Primăriei municipiului Soroca a fost sfinţit astăzi de PS Ioan, Episcopul Sorocii și un sobor de preoţi din Vicariatul de Soroca. La eveniment au participat membrii Consiliului local şi angajaţi ai instituţiei. „Momentul sfinţirii a fost o mare bucurie pentru noi, mai ales pentru faptul că între Primăria municipiului Soroca și Vicariatul de Soroca, […]