Actualitate

Să zicem „Tatăl Nostru” cu lacrimi

694

Doi bătrâni din satele de pe Valea Bistriței s-au urcat în autobuzul de Târgu-Neamț, să meargă spre casă. Unul a zis către celălalt:

-Suntem supărați, măi frate, că de o lună de zile nu a căzut o picătură de ploaie și ni se usucă toate pe câmp.

- Da, măi frate, pentru păcatele noastre ne bate Dumnezeu. Iaca și eu sunt supărat. Nu de mult, mi-a ars casa cu toate hainele, dar nu zic nimic, că suntem păcătoși.

- Ai dreptate! Oare mai zice astăzi cineva „Tatăl nostru” cu lacrimi? Iaca de ce nu plouă. Apoi bătrânii au tăcut. Și îndată a pornit din stație.

Istorioare duhovnicești, Arhimandrit Ioanichie Bălan, Ediția a VII-a, Editura Mănăstirea Sihăstria pag.138-139


Articole Asemănătoare
314

Există un păcat mai mare decât acela de a omorî un înger?

Obosită de petreceri, femeia uşoară coboară din pat şi se aşează în faţa oglinzii. Avea părul încâlcit şi ochii obosiţi de nesomn. O clipă avu impresia că e urâtă, dar mâna i se duse involuntar după cutia cu farduri şi, cu mişcări lenoase, dar precise, prinse a se găti… Îşi netezi ridurile, îşi ascunse vârsta. […]

Articole postate de același autor
1702

Tema pascală discutată la Centrul de Excelență în Industrie Ușoară

În după amiaza zilei de miercuri, în cadrul Catedrei Diriginților a Centrului de Excelență în Industrie Ușoară s-a desfășurat conferința tematică: ”Semnificația sărbătorilor pascale”. În calitate de invitat al zilei a fost părintele conferențiar Octavian Moșin, președintele Asociației Studenților Creștini Ortodocși. Cu un mesaj de salut a venit dna Angela Iașcov, șefa catedrei, care s-a […]