Actualitate

Mersul la biserică contribuie la o viață mai lungă, afirmă un studiu realizat la Harvard

5098
 

Femeile care frecventează biserica, au o durată a vieții mai mare decît cele care nu o fac, potrivit unui nou studiu realizat de cercetători în cadrul Instituției pentru sănătate publică de la Universitatea din Harvard.

Cercetătorii Universității au scris:,,Religia și spiritualitatea ar putea fi o soluție subapreciată, pe care medicii ar putea să o experimenteze cu pacienții lor, după caz,,.

Studiul a analizat date potrivit cărora mai mult de 74000 de femei au frecventat biserica regulat pe parcursul a 16 ani și au ajuns la concluzia că cele care frecventau biserica mai mult de o dată pe săptămînă, aveau cu 33% mai multe șanse la o viață mai lungă decît cele care niciodată nu au frecventat-o, la acel moment.,,În comparație cu cele care nu au frecventat niciodată biserica, cele care o fac în mod regulat, sînt cu 33% mai puțin predispuse la rata mortalității,, au afirmat cercetătorii pentru revista JAMA Internal Medicine.

,, Examinînd relațiile potențiale dintre serviciile divine și cauzele mortalității, am înțeles că simptomele ca depresia, nevoia de susținerea socială și optimism sînt cele mai importante criterii,, au adăugat aceștia. Chiar și cei care frecventează mai puțin regulat biserica, au declarat o mai bună stare a sănătății, în acest sens.

 

traducere şi adaptare Olga Armaş

http://www.christiantoday.com


Articole Asemănătoare
1155

„Cred, Doamne, atât cât pot eu, ajută necredinţei mele!”

Când spunem: „Doamne, ridică-mă din patul durerii!” şi îţi aduci aminte că a ridicat pe paralitic, că a ridicat pe fiica mai marelui sinagogii, că a ridicat bolnavii din pat, în sinea ta totuşi te gândeşti oare poate Mântuitorul să facă lucrul acesta şi pentru mine? Sau dacă eşti mai puţin îndoielnic, te gândeşti oare […]

Articole postate de același autor
1607

Duminica a XVII-a după Cincizecime la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

La data de 13 octombrie 2019, în duminica a XVII-a după Cincizecime, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. La momentul potrivit al slujbei, Episcopul Ioan a rostit un cuvânt de învățătură referitor la pericopa evanghelică duminicală. “Şi precum voiţi să vă […]