Actualitate

Mitropolitul Vladimir a avut o întrevedere cu Ambasadorul României în Republica Moldova, Excelența Sa, Dl Daniel Ioniță

1518

Miercuri, 26 mai 2021, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit  vizita Ambasadorului României în Republica Moldova, Excelența Sa, Dl Daniel Ioniță.

Interlocutorii au discutat mai multe aspecte ce ţin de atragerea BOM în anumite proiecte transfrontaliere, organizarea în comun a unor tabere de vară pentru copii, cu tentă spiritual-educațională; punerea în valoare a noi trasee turistice la sfintele mănăstiri din Republica Moldova, etc.

Mitropolitul Vladimir a mulțumit Excelenței Sale domnului Ambasador pentru sprijinul oferit de România, la inaugurarea recentă a Muzeului Mănăstirii Căpriana – Sfântul Ierarh Gavriil. Muzeul Mănăstirii găzduiește piesele recuperate, în 2016, din cripta Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni. Vestigiile arheologice au fost restaurate la Centrul de Cercetare și Conservare Restaurare a Patrimoniului Cultural din Iași.

La rândul său, Ambasadorului României a mulţumit Înaltpreasfinţiei Sale pentru primirea frățească, menţionând că Mitropolia Moldovei rămâne a fi o instituție ce se bucură de aprecierea deosebită a Ambasadei României de la Chișinău.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

Sursa: mitropolia.md


Articole postate de același autor
48

Cum ne vom așterne așa ne vom odihni!

Am întâlnit mulți părinți sfinți și oameni duhovnicești cu multe daruri, dar toți își țineau lucrările lor ascunse, tăinuite, ca să nu le piardă. Spuneau: „Lasă, că știe Dumnezeu”. E lucru simplu. Cum ne vom așterne așa ne vom odihni. Odată ce suntem fiii Bisericii Ortodoxe și suntem români creștin-ortodocși, mult-puțin știm ce trebuie să […]