Actualitate

Trebuie să avem o relație personală cu Dumnezeu

14487

Trebuie să avem o relație personală cu Dumnezeu. În caz contrar, toate lumânările, toate posturile, toate împărtăşaniile îşi pierd rostul. Creștinismul reprezintă o viată trăită cu Dumnezeul cel viu, dar nu urmarea unor acte oculte sau magice. Poţi să bei de dimineaţă până seară aghiazmă, nimic nu se va întâmpla, dacă nu-ți vei schimba în primul rând inima, gândurile, întreaga viață.

Pyotr Mamonov

traducere după sursa megapoisk.com


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
93

Sfaturi pentru o spovedanie curată

De multe ori, la spovedanie, când fraţii spuneau că îi luptă patimile trupeşti, Părintele Cleopa le zicea: „Moartea, moartea, moartea…, sicriul, târnăcopul, hârleţul! Gândeşte-te la moarte şi la câtă necurăţie iese chiar şi din cea mai frumoasă femeie la câteva zile după moarte”. Alteori zicea: „Cimitirul este facultatea facultăţilor şi şcoala şcolilor. Că auzi ce […]

Articole postate de același autor
82

„Şi aceşti sfinţi au fost nefericiţi ca noi?”

De multe ori nu ne dăm seama de valoarea lucrurilor pe care le avem, până nu le pierdem. Considerăm că oamenii apropiaţi nu ne vor părăsi, că ne vor fi alături orice s-ar întâmpla. Această convingere de multe ori ne face să greşim faţă de prieteni, rude, apropiaţi…. Anume aşa s-a întâmplat şi în viaţa […]