Actualitate

„Tată, uite un Doamne- Doamne viu!”

6554
 

Odată un copil care era în braţele tatălui său, fiind în biserică, a strigat tare spre uimirea tuturor când a ieşit preotul îmbrăcat în veşminte din Altar: „Tată, uite un Doamne- Doamne viu!” (adică nu ca cei de pe fresca pereţilor bisericii). Inima curată, nevinovată, a acelui copil a arătat simplu, dar tare, că Dumnezeu care ne iubeşte ca pe lumina ochilor, ne cercetează peste tot, ne caută peste tot.

Dragii mei, câţi îngeri ne roagă şi chiar îngerul nostru păzitor ne roagă: „închină-te, măi frate, şi tu!”

Ce zici, frate creştine? Te prinzi să te sileşti la o alergare atât de salvatoare şi la o ajungere atât de lăudată de nesfârşitele cete îngereşti şi să vezi slava Maicii Domnului care, neştiută de tine, te-a plâns şi te-a ocrotit, şi-n cinstea aceasta, în lumina cerurilor deschise, te va încununa ca pe un biruitor, Hristos Dumnezeu? Cu adevărat spune Sfântul Apostol Pavel că: „nu sunt vrednice pătimirile vremii de acum de a se asemăna cu slava cea viitoare, care va să se descopere întru noi” (Rom 8,18). Şi sfârşitul filozofiei este să ştii că trebuie să crezi şi să ştii să mori liniştit.

Arhimandrit Arsenie Papacioc, Despre armonia căsniciei, Editura Elena, Constanța, 2013


Articole Asemănătoare
982

Copiii învață de la mamă să-l cunoască pe Dumnezeu

  Mama, cea mai iubită persoană pentru copil, izvor de afecțiune și tandrețe, stă rugându-se înaintea icoanei lui Hristos. Copilul privește când la mamă, când la icoană, și nu are nevoie de mari explicații despre ceea ce se întâmplă în fața lui. Aceasta este prima lecție tăcută a cunoașterii de Dumnezeu. Aceasta este prima și […]

Articole postate de același autor
271

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brânză), la Catedrala Episcopală din Soroca

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brânză), Preasfințitul Ioan al Sorocii, Episcop vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. La slujba duminicală au participat clericii și enoriașii edificiului eclesial central al acestei urbe. În această Duminică, a patra din Perioada Triodului, se […]