Actualitate

Sfântul Mormânt din Ierusalim, închis în semn de protest față de taxele impuse de Israel

255

Sfântul Mormânt din Ierusalim a fost închis pe perioadă nedeterminată la ordinul principalelor biserici creștine.

Sfântul Mormânt din Ierusalim, locul în care conform tradiției creștine a murit și a reînviat Iisus Hristos, a fost închis pe perioadă nedeterminată la ordinul principalelor biserici creștine, în semn de protest față de impunerea de către Israel a taxelor imobilare de care sunt scutite de secole.

Este pentru prima dată când bisericile creștine iau o astfel de decizie radicală,  după momentul 1990, când Sfântul Mormânt din Ierusalim   a fost închis în semn de protest față de coloniștii israelieni care preluau o clădire creștină, scrie The Telegraph.

„Noi, capii Bisericilor care administrează Sfântul Mormânt și statu-quoul lăcașurilor sfinte din Iersualim – Patriarhatul greco-ortodox, Sfântul Scaun și Patriarhatul Armean – urmărim cu mare preocupare campania sistematică împotriva bisericilor și comunităților creștine pe Pământul Sfânt”, au subliniat liderii religioși.

Bisericile creștine din Israel dețin un număr semnificativ de terenuri, iar primarul Ierusalimului afirmă că nu este corect ca acestea să nu plătească impozite. În acest sens, conturile unor biserici au fost blocate deoarece funcționarii încearcă să recupereze ceea ce ei consideră a fi „datorii neplătite”.

Mai mult, miniștrii israelieni iau în considerare și un proiect de lege care ar împiedica bisericile să vândă terenuri în Ierusalim dezvoltatorilor de proprietăți.

Israelul se mândrește cu faptul că este un apărător al creștinismului în contextul în care creștinii  din Orientul Mijlociu se confruntă cu persecuții și violențe din ce în ce mai mari în ultimii ani.

Biserica Sfântului Mormânt, supranumită și Biserica Sfintei Învieri de către creștinii răsăriteni, este o biserică creștină care acum se află în interiorul fortificațiilor Orașului Vechi al Ierusalimului. Pământul pe care este construită biserica este cinstit de mulți creștini ca fiind Golgota, unde Iisus Hristos a fost răstignit, după cum atestă Noul Testament.

De asemenea, include locul unde Iisus a fost înmormântat. Încă din secolul al IV-lea, biserica a fost un important loc de pelerinaj, iar partea care este administrată de ortodocși este în grija Bisericii Ortodoxe din Ierusalim.

Sursa: https://www.activenews.ro/


Articole Asemănătoare
472

Protecția patrimoniului bisericesc este un imperativ al timpului

Patrimoniul bisericesc constituie una dintre cele mai reprezentative file din moștenirea culturală a omenirii. Păstrarea acestuia contribuie la o integritate mai rapidă și o conlucrare mai coerectă între societate și biserică. Discutăm despre valoarea și importanța conservării patrimoniului bisericesc cu prot. mitr. Emanuil Brihuneț, președintele Departamentului Mitropolitan ,,Arhitectură, Restaurare și Pictură Bisericească.’’ -Patrimoniul bisericesc reprezintă […]

Articole postate de același autor
679

Incendiu de proporţii la biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului”, din s. Mitoc, r-nul Orhei

În această săptămâna, un grav incendiu de proporţii a cuprins biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului”, din s. Mitoc, r-nul Orhei, preot-paroh: Prot. Mitr. Gheorghe Topală. Pagubele sunt imense, întrucât fumul a afectat interiorul Bisericii, o mare suprafață din pictura bisericească, mobilierul, dar și alte obiecte de cult. În acest sens, venim către toți credincioșii […]