Actualitate

Poţi tu să-mi spui unde este Dumnezeu?

4897

Doi oameni vorbeau despre existenţa sau neexistenţa lui Dumnezeu. Unul spunea că da, altul spunea că ba. Şi atunci unul din ei a propus un arbitru: Să întrebăm un copil. Să vedem ce ne spune o minte încă în stare pură în faţă existenţei. Poate să nu fie concludent ceea ce gândeşte el, încă nedezvoltat, dar să vedem totuşi. Măcar aşa din curiozitate.

Cel care nu credea l-a întrebat:

– Copile, crezi în Dumnezeu?

– Cred, a răspuns copilul. Mi-a spus mama că El a făcut totul şi că vede totul.

– Dar poţi tu să-mi spui unde este Dumnezeu? Uite, ai de la mine un măr, dacă-mi răspunzi.

– Nene, i-a răspuns copilul, îţi dau eu două mere, dacă îmi spui dumneata mie, unde nu este Dumnezeu!


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
5609

„Iubeşte şi fă ce vrei”

Explicaţi-ne cuvintele Fericitului Augstin „Iubeşte şi fă ce vrei”. Da, este un cuvânt al fericitului Augustin pe care l-am auzit şi eu, încă în copilărie. Dacă-L iubeşti pe Dumnezeu, poţi să faci orice vrei, că nu poţi face ceea ce nu trebuie să faci. În momentul în care eşti angajat în legătura cu Dumnezeu, prin […]

Articole postate de același autor
6

Dumnezeiasca Liturghie este firul în care Îl cunoaştem pe Dumnezeu şi felul în care ni Se face nouă cunoscut Dumnezeu

«Noi, ortodocşii, Îl trăim pe Hristos în Dumnezeiasca Liturghie şi, mai ales, Hristos trăieşte în noi în timpul Liturghiei. Sfânta Liturghie este lucrarea lui Dumnezeu. Noi zicem: «Vremea este de a sluji Domnului.» Între altele, înseamnă că acum este vremea ca să lucreze Dumnezeu. Hristos slujeşte, noi trăim împreună cu Hristos slujirea Lui.” Dumnezeiasca Liturghie este firul în […]