Actualitate

Omul – un sfânt în devenire

12805
”- Cine sunt eu? - Un sfânt în devenire! Dar ai dreptul să devii cel mai mare păcătos! Tu alegi.”

(Maica Siluana, conf. Botoșani, Trei opțiuni, două împărășiri, o persoană)


Articole Asemănătoare
257

„Cel mai bogat om, este cel care se mulțumește cu ce are”

Om slab este cel care nu-și poate ascunde tainele sale. Tare este cel care își stăpânește mânia. Răbdător este acela care își poate ascunde nefericirea sa. Bogat este cel care se mulțumește cu cele absolut necesare. Lacomul de averi nu se bucură niciodată de cele pe care le are, ci se mâhnește pentru cele care […]

Articole postate de același autor
14

Cea mai frumoasă predică…

Vreau să vă relatez o întâmplare. Într-o seară, cu mulți ani în urmă, când deja trecuse de ora unsprezece, m-a telefonat episcopul locului. El mi-a spus: «Părinte, sper că nu v-am trezit?» Desigur că mă trezise. El a continuat: «M-au telefonat de la spital. Trebuie să mergeți urgent să împătășiți un bolnav pe patul de […]