Actualitate

O femeie nu atât prin naştere este cinstită ca mamă, cât prin buna creştere a copiilor

6210

Nu este de-ajuns pentru o mamă ca ea să aducă un copil în lume, că aceasta o face firea. Ci datoria cea mai de seamă a unei mame este creşterea, educaţia care este lăsată în seama ei. Şi ca să cunoşti că o femeie, nu atât prin naştere este cinstită ca mamă, cât mai ales prin buna creştere a unui copil.

Ascultă pe Apostolul Pavel care unei văduve nu-i dă însemnătate pentru naşterea, ci pentru creşterea copiilor ei. El zice în scrisoarea către Timotei 5, 9-10: „Văduva sa se aleagă nu mai puţin de şaizeci de ani şi să aibă mărturie de fapte bune”, şi adaugă ca un punct de căpetenie cuvintele: „de a crescut feciori”; nu zice „de a născut feciori”.

Şi tot Sfântul Apostolul Pavel îndeamnă pe părinţi zicând „Creşteţi pe fii voştri întru învăţătura şi certarea Domnului” (Efeseni 6,4).

Aceasta este cea mai sfântă datorie pentru părinţi şi cele mai nobile osteneli, de a-i creşte frumos pe copii lor, ca în toată viaţa lor să fie cinstiţi şi de oameni, pentru cuminţenia lor, şi cinstiţi şi de Dumnzeu ca fii a lui Dumnezeu.

Extras din “Părintele Sofian Duhovnicul”, Editura Bizantină, Bucureşti 2012, p. 195


Articole Asemănătoare
5174

Părinţii trebuie să-şi iubească copiii ca pe copiii lor, nu ca pe idolii lor

Părintele Epifanie spunea părinţilor despre educaţia copiilor: „Sufletul adolescentului se află într-o explozie de libertate, de aceea acceptă greu anumite sfaturi. Deci, în loc să-l tot sfătuieşti şi să-l dojeneşti puţin câte puţin, pune-I mai bine această problemă Mântuitorului Hristos, Maicii Domnului şi Sfinţilor. Cheamă-i în rugăciune ca să-i facă aceia pe copii să înţeleagă […]

Articole postate de același autor