Actualitate

O cale scurtă și ușoară spre mântuire

87

Iată o cale scurtă și ușoară spre mântuire:

Fii ascultător, înfrânat, nu osândi, păzește-ți mintea și inima de gândurile cele rele și gândește că toți oamenii sunt buni și Domnul îi iubește. Pentru aceste gând smerit, harul Duhului Sfânt va via întru tine și vei zice: „Milostiv este Domnul!”

Dar dacă osândești, murmuri și-ți place să-ți faci voia, atunci chiar dacă te rogi mult, sufletul tău va sărăci și vei spune: „Domnul m-a uitat”. Dar nu Domnul te-a uitat pe tine, ci tu ai uitat că trebuie să te smerești, și pentru aceasta harul lui Dumnezeu nu viază în sufletul tău; el intră însă cu ușurință în sufletul smerit și îi dă pacea și odihna în Dumnezeu. Maica Domnului a fost mai smerită decât toți și de aceea o preamăresc cerul și pământul; și oricine se smerește va fi preamărit de Dumnezeu și va vedea slava Domnului.

Cuviosul Siluan Athonitul, Între iadul deznădejdii și iadul smereniei, Editura Deisis, Sibiu, 2000, p. 91


Articole Asemănătoare
69

Unde ești, Doamne, unde ești?

espre șederea în pustie de Iisus instituită Unde ești, Doamne, unde ești? Dă-mi mie mila Ta. Va începe cu Unde ești?, dar imediat, înțelegând că a făcut o greșeală, că nu este vrednic să-L vadă pe El – fiindcă dacă L-ar vedea și-ar pierde viața – va continua într-un mod mai drept: Dă-mi mie mila Ta! Mila mea ești […]

Articole postate de același autor
2404

Duminica după Naşterea Domnului la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

În prima duminică după Naşterea Domnului, Sfânta Liturghie de la Catedrala Mitropolitană din Chișinău a fost oficiată cu binecuvântarea ÎPS Părinte Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove de PS Părinte Ioan al Sorocii, Episcop-vicar mitropolitan, înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei. Duminica după Nașterea Domnului este ultima din anul calendaristic, conform calendarului vechi neîndreptat. Biserica a rânduit ca în […]