Pr Hrisostom Filipescu. Despre bolile inceputului de mileniu III.
"Se face târziu. Nu mai e timp pentru ură, ci doar pentru iubire. Să nu te scufunzi. Secretul este să nu te lași. Zâmbeşte şi iubeşte. Iubeşte şi zâmbeşte."

Pr Hrisostom Filipescu. Despre bolile inceputului de mileniu III.
"Se face târziu. Nu mai e timp pentru ură, ci doar pentru iubire. Să nu te scufunzi. Secretul este să nu te lași. Zâmbeşte şi iubeşte. Iubeşte şi zâmbeşte."

Clipe dulci, dar și amare, trec zilnic pe lângă noi. Unele cioplesc în lemnul ori în piatra fiinţei noastre, altele sunt sunete ale unei simfonii divine. Cu gândurile ori cu faptele încercăm să scoatem, fiecare în parte, cuiele din scândurile vieții noastre. În fiecare dintre noi este clipa și veșnicia. Cu gurile acestea spunem rugăciuni. […]

Zilele sunt suma emoțiilor pe care le-am trăit, emoțiile sunt suma tuturor amintirilor pe care le-am avut, amintirile sunt suma oamenilor pe care i-am întâlnit. Se întâmplă să întâlnim oameni buni și să avem amintiri cu emoții frumoase. Se întâmplă să dăm de oameni care ne rănesc și atunci amintirile vor trece în motive de suferință. […]