Actualitate

Iubirea nu poate pedepsi

311

Dumnezeu este Iubire. El nu pedepseşte pe nimeni. Iubirea nu poate pedepsi. Atunci când greşim, noi singuri ne pedepsim. În ce fel? Din cauza păcatelor, harul Domnului se îndepărtează de la noi şi ajungem în stăpânirea demonilor.

Cuvântul „pedeapsă” are următorul sens: părinţii îşi pedepsesc copilul pentru că acesta să se îndrepte, să fie cinstit şi cu sufletul curat (să nu fumeze, să nu înjure, să nu bea). Dacă acel copil înţelege sensul pedepsei, îi va fi bine în viaţă; dacă nu, îi va fi greu: dacă se bate sau dacă fură ceva, ajunge la poliţie. Adică omul se autopedepsește.

Din Îndrumar creștin pentru vremurile de azi. Convorbiri cu Părintele Ambrozie, volumul I, Editura Sophia/Cartea Ortodoxă, București, 2008, p. 64-65


Articole Asemănătoare
9

Un copil ca pâinea caldă

Se spune că în timpul războiului, viaţa era tare grea şi oamenii sufereau de foame. Dar un om bogat s-a hotărât să-i ajute pe cei sărmani şi a trimis vorbă în tot târgul că, din ziua următoare, el va oferi pâine oricărui copil şi asta fără nici un ban. A doua zi, încă din zori, […]

Articole postate de același autor
790

Postul cel mare – pregătire și urcuș spre Înviere

Postul cel Mare sau Postul Paștilor este o perioadă pregătitoare pentru Sfintele Paști, fiind asemănat cu o călătorie duhovnicească către Patimile și Învierea Mântuitorului. Deși postul începe abia pe 19 februarie, deja am intrat în perioada premergătoare acestuia, numită Triodul. De câteva zile Biserica, prin slujbele sale, ne introduce în această perioadă de nevoință și […]