Actualitate

„Doamne, vindecă-mă de mândrie”

917

Părintele Lazăr spune ceva foarte interesant: că muntele pe care îl mutăm cu credința este propria noastră mândrie  un munte colosal! Și îl aruncăm în mare!

Bine, dar cum putem face asta?

Numai cu harul lui Dumnezeu! Rugați-vă cu toată inima: „Doamne, vindecă-mă de mândrie” și a doua zi, El începe s-o facă! Azi am auzit la radio că Sfântul Ioan Gură de Aur zice că ceea ce avem nevoie, ceea ce ne va duce în Rai, este nimicirea mândriei noastre  asta și nimic altceva!

Maica GavriliaAsceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, Giurgiu, 2014, pp. 432


Articole Asemănătoare
5056

Să ne rugăm, dar să punem și mâna

Într-o istorioară, se spune că fiind odată Sfântul Ioan Casian și cu Sfântul Nicolae împreună, iată că pe drum trecea un moș cu un car tras de boi. Fiind noroi, la un moment dat carul s-a împotmolit, și nu se mai mișca din loc. Boii se sileau și moșul împingea, însă tot pe loc stăteau. […]

Articole postate de același autor
3081

A fost instalată Cupola centrală și Crucea pe biserica „Sf. Mucenițe Vera, Nadejda, Liubovi și mama lor Sofia” de pe teritoriul Centrului de Plasament „Preafericitul Iosif” din Chișinău

Vineri, 5 octombrie 2018, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, aflând-se în incinta Centrului de Plasament „Preafericitul Iosif” din Municipiul Chișinău, a cărui director și este, a binecuvântat lucrările de instalare a cupolei principale a bisericii „Sfintele Mucenițe Vera, Nadejda, Liubovi și mama lor Sofia” din incinta acestui Centru. Mai apoi, ierarhul a sfințit […]