Actualitate

„Doamne, arată-mi inima mea!”

„Doamne, arată-mi inima mea!”

1293
 

Inceputul şi temelia mântuirii noastre sufleteşti sunt înfrângerea, smerenia şi umilinţa, care purced din cunoaşterea şi recunoaşterea stării noastre celei păcătoase. „Aproape este Domnul de cei cu inima înfrântă şi pe cei smeriţi cu duhul îi va mântui” (Psalmi 33, 18). „Inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi” (Psalmi 50, 18).

Un vestitor al Evangheliei l-a învăţat pe un mare păcătos să-şi înceapă îndreptarea rostind două săptămâni la rând o rugăciune din doar patru cuvinte: „Doamne, arată-mi inima mea!”. După două săptămâni, l-a aflat plângând cu amar. Îşi „aflase” inima. Această „aflare” este începutul mântuirii.

Cu această „aflare” s-a mântuit și vameşul. Când ai ajuns la „aflarea” aceasta, Duhul Sfânt te duce mai departe, în faţa iubirii lui Dumnezeu.

Din Preot Iosif Trifa, Oglinda inimii omului, Editura Oastea Domnului, Sibiu, 2009, p. 41


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
4059

Toate pleacă de la iubire şi se întorc la iubire

Fiindcă că m-aţi primit şi m-aţi aşteptat ca fiu al filoso­fului Noica, aş vrea să vă spun, în încheiere, că înţeleg cuvântul filosofie etimologic, adică iubirea înţelepciunii. Or, înţelepciunea lui Dumnezeu este Hristos. Şi aşa au spus şi Sfinţii Părinţi, că trăirea creştinească adevărată este iubirea lui Hristos. Toate pleacă de la iubire şi se […]

Articole postate de același autor
3847

Parohia e o familie extinsă

Tot mai mult mă conving de realitatea că parohia e o familie extinsă. Cât de frumos este să împărtăşim bucuriile şi scârbele împreună cu credincioşii. În acelaşi timp, constat că în cei aproape 15 ani de slujire s-au adăugat doar vreo zece familii sufleteşti, cu care am stabilit o rudenie sufletească. E mică turma lui […]