Actualitate

Cum se cuvine sa petrecem Săptămâna Mare?

14

Suntem în Săptămâna Patimilor, numită şi Săptămâna Mare, ultima din Postul Paştelui. În această perioadă, credincioşii se pregătesc de sărbătoarea Învierii lui Hristos prin abţinere de la cele lumeşti şi prin rugăciune.

Tradiţia spune că în următoarele zile se ţine post aspru şi se mânâncă abia după asfințitul soarelui. 

Ce trebuie şi nu ce avem voie să facem în aceste zile, aflăm de la preotul Octavian Moşin. 

sursa publika.md


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2268

Atelier de jurnalism ortodox la mănăstirea Curchi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir periodic se organizează ateliere de lucru cu jurnaliştii în formare de la Universitatea de Stat din Moldova. Între 26 şi 27 octombrie şi-a desfăşurat lucrările Atelierul de jurnalism ortodox cu genericul ”Cuvioasa Parascheva – protectoarea Moldovei”, la care au participat 15 studente de la Facultatea de Jurnalism și Științe ale […]