Actualitate

Ce să fac ca să scap de singurătate?

473

– Ce să fac ca să scap de singurătate? Mă simt tare singur şi-n plus nu reuşesc să-mi fac o prietenă.

– Păi, acum, singur poţi să fii inclusiv împreună cu pri­etena. Ştiţi? Era odată un film, Paşi în doi. Reversul paşi­lor în doi este singurătatea în doi. Să te ferească Dumne­zeu! Uneori, o trăim la Sfânta şi dumnezeiasca Liturghie. Toţi suntem foarte atenţi la Liturghie. Popa, bietul de el, îşi sparge plămânii, bojocii, rinichii, piciorul, capul, ochiul, acolo, să se audă şi, când se întoarce, ăştia au ace­eaşi figură… Harry Potter cu ochelari fumurii! Acesta este simbolul unei însingurări comune. Singurătatea personală dispare în momentul în care în preocupările noastre devine persoană de contact Dumnezeu Însuşi.

Sigur că sunteţi singuri de vreme ce aţi construit per­manent singurătatea. Singurătatea noastră, în general, se naşte din complexe – fie n-avem bani să fim cu gaşca, fie nu suntem bine îmbrăcaţi, fie zicem că nu arătăm bine, deşi pe bune că arătăm toţi bine, fie, fie, fie, fie… Treceţi peste aceste fie, fie, fie, şi să fie lumină şi găsiţi-vă prietenia! Mai munciţi, mai munciţi! Complexele nu se depă­şesc prin psihoterapii, ci prin muncă. Munca l-a creat pe om, zicea unul dintre cei de nu foarte de demult, şi să ştiţi că aici nu greşea. Mai spun şi dracii adevăruri câteodată.

Din Preot Conf. Dr. Constantin Necula, Creștinism de vacanță, Editura Agnos, Sibiu, 2011, p. 143-144


Articole Asemănătoare
126

Rugăciunea care ne curăţă sufletul

Părinte, am început cu o voce joasă, în ultima vreme mă simt cuprins de o dorinţă puternică, sădită de Dumnezeu, cred, de a fi curăţit. Văd patimile luptându-se înlăuntrul meu, văd cum inima mea este ca o junglă ce hrăneşte multe fiare, stăpânită de diavol, care-şi face toate poftele. Vreau să mă eliberez de această […]

Articole postate de același autor
365

Dacă nu L-ai întâlnit pe Dumnezeu pe pământ, nu-L vei întâlni vreodată în Cer

Evanghelia ne spune că împărăţia lui Dumnezeu este în noi, înainte de orice. Dacă nu putem găsi împărăţia în însuşi interiorul nostru, dacă nu-L putem întâlni pe Dumnezeu în noi, în însuşi adâncul nostru, şansele de a-L întâlni în afară sunt foarte mici. Când Gagarin la întoarcerea sa din spaţiu, a făcut declaraţia memorabilă, potrivit […]