Actualitate

Cand ma rog pentru celalalt, trebuie sa-l pomenesc cu iubire

74

Rugăciunea deplină pentru celălalt este cea însoţită de durerea ta pentru el sau jertfa ta prin darul faptei tale. Căci numai în această stare de jertfă intru la Dumnezeu împreună cu Hristos, de la Care am primit puterea jertfei Lui. Trebuie să mă topesc de iubirea şi mila pentru celălalt în Dumnezeu şi în celălalt, pentru a mă împărtăşi de Dumnezeu Care e milă şi iubire.

Numai prin sensibilitatea jertfei şi a milei pentru celălalt pătrund ca o mireasmă în spaţiul divin care este şi el o mireasmă pătrunzătoare de iubire şi milostivire.

În Ortodoxie se practică o formă de rugăciune permanentă, rugăciunea inimii sau a minţii pe altarul inimii ori a sensibilităţii pline de iubire şi de milă în care se află Hristos cu iubirea şi mila Sa.

Din Pr. Dumitru Stăniloae, Rugăciunea lui Iisus şi experienţa Duhului Sfânt, Editura Deisis, Sibiu, 1995, p. 25


Articole Asemănătoare
28

Cui trebuie să ne rugăm în situaţia în care ne-am pierdut serviciul?

Dumnezeu a spus: „întâi de toate căutaţi împărăţia cerurilor şi toate celelalte vi se vor adăuga vouă”. Cu ce-ar trebui să începeţi căutarea unui serviciu? Cu spovedania. Trebuie să vă pocăiţi şi să vă împăcaţi cu Dumnezeu. Dacă nu sunteti cununaţi, să vă cununaţi, sau dacă nu ţineţi posturile, să începeţi să le ţineţi. Mergeţi […]

Articole postate de același autor
232

Ştiţi ce se întâmplă cu sufletul când moare omul?

Ştiţi ce rămâne în veci? Sufletul. Trupul vedeţi că se face ţărână. Că îngropăm şi dezgropăm morţii şi se fac în puţină vreme ţărână. Mai ales după o vreme nici oasele nu mai rămân; toate se fac nimic. Asta-i şi porunca cea dintâi, că pământ eşti şi în pământ vei merge. Dar sufletul nu moare […]