Actualitate

Binecuvântare pentru un grup impunător de motocicliști ai Comunității motocicliștilor din Republica Moldova

491

Sâmbătă, 16 aprilie, în fața Catedralei mitropolitane din Chișinău a fost săvârșit un Tedeum pentru un grup impunător de motocicliști, membri ai Comunității motocicliștilor din Republica Moldova, care la începutul turului anual al motocicliștilor autohtoni au fost prezenți și au mulțumit Domnului, cerând binecuvântarea Tatălui ceresc pentru toate izbândele și reușitele lor.

La final părintele secretar mitropolitan, Protoiereul mitrofor Vadim Cheibaș a venit cu un cuvânt de mulțumire și de binecuvântare pentru acești bravi tineri, care în pofida vremurilor tulburi au avut bunăvoința să se alăture spiritului Bisericii întru realizarea dezideratelor și scopurilor Ortodoxiei Dreptmăritoare.

Totodată tinerii în luarea lor de cuvânt au menționat despre responsabilitatea în trafic și complicitatea concetățenilor noștri în fluiditatea traficului rutier pe teritoriul țării noastre.

sursa mitropolia.md


Articole postate de același autor
1416

În Duminica a XXI-a după Rusalii, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, a liturghisit la Mănăstirea Curchi

În Duminica a XXI-a după Rusalii (a Vindecării demonizatului din ţinutul Gherghesenilor), cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Curchi, înconjurat de preoții slujitori ai așezământului monahal. Pericopa evanghelică citită în această duminică ne învață că trebuie să […]