Actualitate

Adunarea preoților din Fălești

2413

Joi, 29 iunie 2017, protoiereul Anatolie Negură, protopopul sectorului Fălești 1, a convocat adunarea ordinară a preoților din circumscripție în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din orașul Fălești, sectorul Gara Feroviară. La ordinea de zi au fost incluse subiecte de ordin juridic, pastoral și caritabil. Partea centrală a adunării a constituit-o mărturisirea preoților la duhovnicul – protoiereu Vasile Rodnițchi. A urmat repetițiile corale ale corului preoțesc. Adunarea s-a încheiat cu tradiționala intonare a axionului.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
200

Slujbă Arhierească în Duminica Întoarcerii Fiului risipitor, la Mănăstirea Curchi

Duminică, 12 februarie 2017, în Duminica Întoarcerii Fiului risipitor, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan (Șalari), Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Duminica Fiului Risipitor este a doua duminică din perioada Triodului, făcând parte din săptămânile pregătitoare pentru Postul Mare. După citirea pericopei […]