Actualitate

Adunarea preoților din Fălești

2420

Joi, 29 iunie 2017, protoiereul Anatolie Negură, protopopul sectorului Fălești 1, a convocat adunarea ordinară a preoților din circumscripție în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din orașul Fălești, sectorul Gara Feroviară. La ordinea de zi au fost incluse subiecte de ordin juridic, pastoral și caritabil. Partea centrală a adunării a constituit-o mărturisirea preoților la duhovnicul – protoiereu Vasile Rodnițchi. A urmat repetițiile corale ale corului preoțesc. Adunarea s-a încheiat cu tradiționala intonare a axionului.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
181

„Fără uitare, iertarea devine o vorbă goală“

Iertarea greşiţilor noştri e simplă, elementară şi lesnicioasă. Omul de treabă iartă fără a se lăsa prea mult rugat şi de îndată dă glas magicei formule atât de proprie fiinţei simţitoare şi gânditoare: te iert, Dumnezeu să ne ierte pe toţi. Domnul însuşi ne-a poruncit sa iertăm oricând şi ori de câte ori va fi […]