Actualitate

Un student a fost exmatriculat pentru că și-a manifestat pe Facebook dezacordul cu căsătoriile homosexuale

149

Felix Ngole, un masterand britanic de 38 de ani, tată a patru copii, și-a exprimat simpatia pentru Kim Davis, funcționara districtuală americană din Kentucky, care a fost condamnată la închisoare pentru că a refuzat să elibereze certificate de căsătorie, după ce Curtea Supremă a Statelor Unite a legalizat căsătoriile între persoane de același sex.

Ngole, care dorea să facă o carieră în domeniul social, a scris că homosexualitatea este împotriva preceptelor biblice, citând chiar un verset din Levitic, în care aceasta este numită „nelegiuire”.

Postarea, pe contul privat de Facebook, a fost făcută în cadrul unei dezbateri unde s-au exprimat mai multe opinii, scrie The Telegraph.

După două luni, Felix Ngole a fost chemat pentru a fi supus unei audieri disciplinare de către conducerea Sheffield University, după ce un coleg al său s-a plâns de respectiva postare.

Ngole susține că inițial nici măcar nu i s-a spus despre ce este vorba de fapt. Apoi a fost acuzat că încalcă principiile muncii sociale privind „comportamentul personal” și că atrage „o reputaței proastă asupra activității sale”.

La o a doua audiere, o comisie a universității a tras concluzia că Ngole avea în teorie dreptul la o opinie personală în chestiunea căsătoriilor homosexuale, însă exista pericolul ca prin exprimarea lor „să ofenseze anumite persoane”.

sursa evz.ro


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
16832

O reţetă a Sf. Efrem Sirul pentru opt boli ale sufletului

Cele opt gânduri din care vine tot ce-i rău şi din care omul nostru lăuntric se îmbolnăveşte adânc şi de moarte sunt următoarele: lăco­mia pântecelui, curvia, iubirea de arginţi, mânia, întristarea nepotrivită, trândăvirea, slava deşartă, trufia. Tocmai acestea poartă război cu fiecare om. Şi tu, fiule, dacă vrei să birui lăco­mia pântecelui, să îndrăgesşi înfrânarea, să […]