Actualitate

Un bărbat din Drochia a furat din biserică ca să meargă la jocurile de noroc

129

Astăzi se fură şi din biserică fără nici un pic de remuşcare a conştiinţei. E grav! Am ajuns prea departe în fărădelege! De asta se spune că unde sfârşeşte legea începe tirania!

Preot Octavian Moșin

A furat bani dintr-o biserica pentru a-i pierde la jocurile de noroc. Un barbat de 37 de ani din Drochia a luat fara jena 4 mii de lei, donatii facute de oameni, dintr-un lacas din centrul capitalei si a fost prins de politie dupa ce ii si cheltuise deja.

Tanarul le-a povestit politistilor cat de usor a pradat biserica.

“Nu era nimeni, am intrat, am deschis o uşă şi am luat banii.”

Barbatul le-a spus oamenilor legii ca a furat patru mii de lei, pe care i-a cheltuit apoi la jocurile de noroc. El credea ca nu a fost observat de nimeni in lacasul sfant, dar nu a fost tocmai asa. O femeie care facea curatenie l-a zarit iesind din biserica, i s-a parut suspect, asa ca a verificat daca banii sunt la locul lor. Cand a vazut ca acestia lipsesc, ea a anuntat politia. “ În dulap lângă perete, banii erau puşi într-un elastic.» Suspectul este cercetat in libertate pentru furt, asa ca pentru cei 4 mii de lei furati ar putea sa plateasca 20 de mii amenda sau sa munceasca ore bune in folosul comunitatii.

sursa http://protv.md/


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
176

Ţi-am adus şi astăzi pâinică!

Există o întâmplare minunată în viaţa Sfântului Onufrie, pe care Biserica îl prăznuieşte la 12 iunie: mic de vârstă fiind, a intrat într-o mănăstire, unde a rămas neсunoscut. Când s-a mărit, el a plecat în pustie, unde a rămas şaizeci de ani, fără să vadă chip de om. Era gol, doar întreg trupul său era […]

Articole postate de același autor
2568

Dl Mihai Ciobanu, directorul SCM „Sf. Arhanghel Mihail” din Capitală, decorat la popas aniversar

Astăzi, 17 ianuarie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe Prot. Marin Cij, președintele Sectorului Sinodal Asistenţă Spirituală în Instituţiile Medicale, însoțit de către Dl Mihai Ciobanu, directorul SCM „Sf. Arhanghel Mihail”, doctor în medicină, conferențiar universitar, Eminent al Ocrotirii Sănătății – unul dintre promotorii valorilor creştine în instituţiile medicale din ţară. Recent,  Dl Mihai […]