Actualitate

Slujire arhierească în sîmbăta a treia a Postului Mare la Soroca

426

În sîmbăta a treia a Postului Mare, dedicată pomenirii tuturor celor din veac adormiți, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Și în această binecuvîntată zi a Păresimilor, creștinii prezenți la slujbă s-au spovedit și au primit Trupul și Sîngele Mîntuitorului Hristos.

După Liturghie a fost săvîrșit parastasul pentru cei adormiți, iar mai apoi a fost explicat credincioșilor despre necesitatea rugăciunilor întru pomenirea răposaților.


Articole Asemănătoare
2414

PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Ciulucani, r. Telenești

Sâmbătă, 27 mai, cu binecuvântarea ÎPS Vadimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Ciulucani, r. Telenești. Alături de PS Ioan s-au rugat: Protopopul bisericilor din r. Telenești, Prot. mitr. Marian Boldescu, Parohul bisericii, […]

Articole postate de același autor
3847

ÎPS Mitropolit Vladimir: Numai mergând pe calea Adevărului vom izbândi biruind toate greutățile, oricât de mari nu ar părea ele acum

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir cu ocazia Zilei Independeței Republicii Moldova Iubiți întru Hristos frați și surori, Stimați concetățeni Bunul Dumnezeu ne-a învrednicit să ajungem cu bine la cea de a douăzeci și cincea aniversare din ziua proclamării Independenței țării noastre și începutul afirmării ca stat independent pe arena mondială. În acest sfert […]