Actualitate

Slujire arhierească în sîmbăta a treia a Postului Mare la Soroca

409

În sîmbăta a treia a Postului Mare, dedicată pomenirii tuturor celor din veac adormiți, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Și în această binecuvîntată zi a Păresimilor, creștinii prezenți la slujbă s-au spovedit și au primit Trupul și Sîngele Mîntuitorului Hristos.

După Liturghie a fost săvîrșit parastasul pentru cei adormiți, iar mai apoi a fost explicat credincioșilor despre necesitatea rugăciunilor întru pomenirea răposaților.


Articole Asemănătoare
4058

Aduceţi-L pe Dumnezeu în viaţa voastră !

Încă din momentul întemeierii sale, Biserica a privit cu speranță către voi, tinerii, deoarece sunteți prezentul și mai ales viitorul nostru. În prima sa epistolă sobornicească, sfântul Apostol Ioan vi se adresează așa: „Vă scriu vouă, tinerilor, pentru că sunteţi tari şi cuvântul lui Dumnezeu rămâne întru voi şi aţi biruit pe cel viclean (…) […]

Articole postate de același autor
167

Responsabilii de activitățile în rândul tinerilor din eparhii s-au întrunt la Moscova

 În contextul Lecturilor de Crăciun, ediția a XXVIII-a, din or. Moscova, Federația Rusă, s-a desfășurat întrunirea președinților sectoarelor sinoadelor ce țin de slujirea tinerilor în cadrul patriarhiei. Astfel, luni, 27 ianuarie, sala Sf. Vladimir a Universității Ortodoxe ”Sf. Tihon” a găzduit colegiul specialiștilor în slujirea tinerilor din mitropoliile, exarhatele și eparhiile de peste hotare. Secțiunea […]