Actualitate

Slujire arhierească în sîmbăta a treia a Postului Mare la Soroca

417

În sîmbăta a treia a Postului Mare, dedicată pomenirii tuturor celor din veac adormiți, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Și în această binecuvîntată zi a Păresimilor, creștinii prezenți la slujbă s-au spovedit și au primit Trupul și Sîngele Mîntuitorului Hristos.

După Liturghie a fost săvîrșit parastasul pentru cei adormiți, iar mai apoi a fost explicat credincioșilor despre necesitatea rugăciunilor întru pomenirea răposaților.


Articole Asemănătoare
2410

PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Ciulucani, r. Telenești

Sâmbătă, 27 mai, cu binecuvântarea ÎPS Vadimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Ciulucani, r. Telenești. Alături de PS Ioan s-au rugat: Protopopul bisericilor din r. Telenești, Prot. mitr. Marian Boldescu, Parohul bisericii, […]

Articole postate de același autor
8

Aşa te vrea Dumnezeu – despre răbdarea în suferinţă

Haideţi să vă povestesc una că doar toţi sunteţi ca şi copii mei. Am la picior o rană grea, o am de vreo cincisprezece ani. Am încercat tot soiul de medicamente, cred că n-a rămas nici unul singur pe care să nu-l fi luat. Degeaba. Acum, că deja sunt înaintat în vârstă, lucrurile s-au îrăutăţit […]