Actualitate

Slujire arhierească în sîmbăta a treia a Postului Mare la Soroca

420

În sîmbăta a treia a Postului Mare, dedicată pomenirii tuturor celor din veac adormiți, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Și în această binecuvîntată zi a Păresimilor, creștinii prezenți la slujbă s-au spovedit și au primit Trupul și Sîngele Mîntuitorului Hristos.

După Liturghie a fost săvîrșit parastasul pentru cei adormiți, iar mai apoi a fost explicat credincioșilor despre necesitatea rugăciunilor întru pomenirea răposaților.


Articole Asemănătoare
131

Slujbă aniversară la un an de la hirotonia întru arhiereu a PS IOAN, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan

În ziua pomenirii Sfântului Mucenic Policarp, Episcopul Smirnei și Sfintei Fericitei Matrona de la Moscova, PS IOAN, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. Alături de Arhipăstor au coliturghisit prot. mitr. Nicolae CRAVEȚ, protopop de Soroca și secretar al Vicariatului, precum și un impunător […]

Articole postate de același autor
192

Sărbătoarea Floriilor, la Catedrala episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din Ungheni

De praznicul „Intrării Domnului în Ierusalim” Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din orașul Ungheni s-a arătat a fi neîncăpătoare pentru sutele de credincioşi veniţi în număr mare la slujba de „florii”, săvârşită de Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni. În cadrul Sfintei Liturghii numeroşi credincioşi au primit împărtăşirea cu Trupul şi Sângele […]