Actualitate

Simpozionul „Mergând spre Înviere” la Facultatea de Litere, USM

2270

De câţiva ani consecutiv, în preajma Floriilor, Facultatea de Litere, USM, organizează Simpozionul „Mergând spre Înviere”. Moderator: prof. Irina Condrea.

Simpozionul a fost deschis de către dl Claudiu Balan, preşedintele Asociaţiei „Ortodoxia Tinerilor”, România, care s-a referit la semnificaţiile Floriilor. Dna Elena Eţcu de la Societatea „Tradiţii noi” s-a referit la „Ia şi tradiţia”, după care a fost prezentată expoziţia cu demonstrare „Iile şi Floriile”.

La final a vorbit dna decan Claudia Cemârtan şi preotul Octavian Moşin, care s-au referit la importanţa sărbătorii în viaţa omului şi la evenimentele preconizate în Săptămâna Tineretului Ortodox.


Articole postate de același autor
839

Adevărata putere a omului constă în blândeţea sa

Întâlnim atât în Vechiul Testament, cât mai ales în Noul Testament pe scriitorii inspiraţi de Duhul Sfânt vorbind despre poporul lui Dumnezeu ca despre turma oilor cuvântătoare. V-aţi întrebat vreodată de ce vrea Domnul să ne asemene oilor? Oare de ce nu au fost alese alte animale? Pilda de astăzi sper să ne descopere misterul. […]