Actualitate

Și-a început activitatea „Tabara bucuriei” în parohia Sălcuţa

49

La data de 12 iulie a fost inaugurată „Tabara bucuriei” din parohia Sălcuţa.

Zece voluntari din Republică, dar și de peste Prut, s-au implicat în acest proiect, iar preotul-paroh Nicolae Jelihovschi  a coordonat și susținut activitățile.

La orele dimineţii, participanții la tabără s-au rugat la slujba Utreniei şi la Sfânta Liturghie praznicală consacrtă Sfinților Apostoli Petru și Pavel, după care a fost organizată o masă de sărbătoare. 

În continuare 70 de copii și tineri cu vârste cuprinse între 12 și 18 ani au luat parte la diverse activități precum: jocuri de grup, ateliere hande-made și de pictură. Iar în seara zilei a fost organizată o conferință, avându-l drept  invitat pe Claudiu Balan, președintele Asociației ,,Ortodoxia Tinerilor’’ din Galați, România, întâlnirea având  genericul: "Sfântul Valeriu Gafencu - simbolul unui neam de martiri". 

Tabăra își va desfășura activitatea în perioada 12-14 iulie.

 

 

 


Articole postate de același autor
6628

Frumuseţea vieţii creștine poate fi numai arătată

Dacă părinţilor le vine greu să postească, atunci şi copilul va întâmpina aceeaşi problemă. Însă, dacă în familie postul este privit ca ceva firesc, asemenea probleme nici nu vor exista. Copilul mănâncă ce i se dă. A posti nu înseamnă nicidecum a te înfometa. Este doar o schimbare a obiceiurilor, a modului de viaţă. În […]