Actualitate

Sfânta Liturghie și Slujba de sfințire a capelei închinată „Sf. Prooroc Ilie” din satul Gaidar din UTA Găgăuzia

2314

Vineri, 24 noiembrie 2017, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat a oficiat Sfânta Liturghie și Slujba de sfințire a capelei închinată „Sf. Prooroc Ilie” din satul Gaidar din UTA Găgăuzia.

”Această capelă a fost ridicată la inițiativa locuitorilor satului, drept mărturie a trăiniciei credinței şi tradițiilor lor ortodoxe”, a menționat șeful statului.

Părintele-paroh al bisericii cu hramul Adormirea Macii Domnului din Gaidar, Prot. Nicolae Găgăuz a fost decorat cu acest prilej de către Chiriarhul locului cu dreptul de a purta cruce cu pietre scumpe.

După Liturghie a avur loc un Tedeum de mulțumire lui Dumnezeu, după care Episcopul Anatolie a ținut un profund cuvânt de învățătură, în care a îndemnat poporul drept-măritor să aducă slavă lui Dumnezeu pe parcursul întregii vieți pământești.

La eveniment a participat Președintele Republicii Moldova, domnul Igor Dodon împreună cu Bașcanul Găgăuziei, doamna Irina Vlah.

Președintele Republicii Moldova le-a mulţumit locuitorilor satului, în frunte cu primarul Ilie Chiosea, pentru devotament față de Credinţa Ortodoxă.

De asemenea, ctitorii şi binefacatorii care au contribuit la ridicarea Capelei au primit ordine bisericești şi diplome de vrednicie.

Răspunsurile corale la slujba de astăzi au fost  interpretate de către Grupul bărbătesc coral „Gnosis”.

sursa http://eparhiasud.md


Articole postate de același autor
135

Seară duhovnicească în Sectorul I al Vicariatului de Orhei

În seara zilei de marți din Săptămâna a V-a a Postului Mare, 20 martie 2018, cu binecuvântarea PS Siluan de Orhei, în Parohia cu hramul „Înălțarea Domnului” din or. Orhei, s-a desfăşurat seara duhovnicească în cadrul căreia au avut loc prezentări și discuții pe tema „Invazia sectelor”. Această întâlnire a clerului și credincioșilor se înscrie […]