Actualitate

Seri duhovnicești la biserica “Întâmpinarea Domnului”; invitat: conf. dr. Igor Cereteu

522

„Ce prezintă cărțile bisericești din secolele XVII-XX?” este tema conferinței zilei de miercuri, 29 noiembrie 2017, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.

Invitatul acestei seri este cercetatorul Igor Cereteu, specialist în carte veche religioasă.

Astfel, în cadrul întâlnirii se va vorbi despre tipurile cărților bisericești, materia din care au fost confecționate, ce cărți au circulat în spațiul nostru, dar și despre importanța acestora.

Sunt invitaţi toţi doritorii!


Articole postate de același autor
33942

Omului invidios să nu-i spui niciodată bucuria ta!

-Părinte, de unde vine invidia? Cum e cu omul in­vidios? -De la diavol vine, de unde din altă parte?! Ce vă spuneam eu până acum? Toţi cei care se duc la biserică, toţi cei care se mărturisesc, toţi cei care se scoală noaptea la rugăciune, fac lucruri bune. Dar cel mai mult contează să ne păzim […]