Actualitate

Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril a vizitat stația rusă „Bellinsgauzen” din Antarctida (foto, video)

6989
La 17 februarie Sanctitatea Sa Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a vizitat stația „Bellinsgauzen” pe insula Vaterloo din Antarctida și a oficiat servicii divine la biserica „Sfânta Treime” - unicul sfânt lăcaș cu funcționare permanentă de pe continentul antarctic. Antarctida - este singurul loc fără frontiere, fără arme, fără confruntări ostile, un loc unde oamenii pot să lucreze și să se simtă membrii aceleași familii, a spus Întâistătătorul Bisericii Ruse.

Articole Asemănătoare
5815

Mitropolitul Marc de Reazan într-o vizită la spitalul de urgență

la 17 ianuarie, Mitropolitul Marc de Reazan a vizitat spitalul de urgență. Deja în mod tradițional arhiepiscopul încearcă să găsească în programul său încordat timp și pentru a ajuta la lucrările de curățenie din spital. Doar nu întâmplător se spune că curățenia este garanția de sănătate. Prin urmare, o astfel de implicare nu este doar […]

Articole postate de același autor
1683

Mitropolitul Vladimir a vizitat parohia „Sfânta Treime” din orașul Koroleovo, regiunea Moscova

Luni, 17 februarie, Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, însoțit fiind de către Episcopul vicar Ioan de Soroca, a vizitat parohia „Sfânta Treime” din orașul Koroleovo, regiunea Moscova. Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost întâmpinat călduros de către protoiereul Serghei MONARȘEC, parohul bisericii și slujitorii prezenți. Mitropolitul s-a închinat în cele trei biserici din cadrul ansamblului parohial, […]