Actualitate

Să te lupți cu numele Domnului

431

Cel dintâi a intrat în Rai tâlharul. Așa a rânduit Domnul, spre îmbărbătarea și mângâierea noastră, a păcătoșilor. Toate i le iartă milostivul nostru Domnul celui ce se pocăiește sincer.

Nici un păcătos nu trebuie să deznădăjduiască. Să nu spui că ai pierit deja: acesta este un gând drăcesc. Bucurie se face în cer pentru un singur păcătos care se pocăiește, zice Domnul. El, Mântuitorul nostru, a venit pe pământ ca să-l caute și să-l mântuiască pe cel pierdut.

Să nu te temi de draci! Dacă ți se vor arăta în vreun chip, cheamă numele Domnului Iisus Hristos, fă semnul crucii asupra ta și asupra celor care s-au arătat, și ei vor pieri ca fumul. Nu cu cuțit sau vreao altă armă materială să te lupți. Ei nu se tem de asta. Să te lupți cu numele Domnului.Înconjurând m-ai înconjurat, și întru numele Domnului î-am înfrânt pe ei: așa se apărau de draci creștinii adevărați, așa ne-au învățat și pe noi să facem.

Din Cuviosul Nikon Vorobiov,  „Cum sa traim in ziua de astazi”, Editura Sophia 2014, p.35


Articole Asemănătoare
89

Vezi pe cineva că a greşit?…

  Să nu judeci pe nimeni, tată. Tare-i păcat să judeci. Vezi pe cineva că a greşit, să-ţi fie milă de el: „Doamne, săracu’, uite ce i-a făcut diavolul…” – şi să nu judeci pe nimeni. Şi să-i vezi pe toţi deopotrivă, să nu zici că unul e mai bun şi altul mai puţin bun. […]

Articole postate de același autor
130

Când ești invidios, suferi din orice

Nu există „alții” în creștinism. Eu am spus multe despre mine, dar de tine vorbeam. Și când vorbesc despre tine, nu te cunosc decât prin mine, dar te cunosc. Când vezi pe aproapele tău, oricât de departe ar fi el din punct de vedere geografic sau sufletesc, să fii convins că este un alt eu. […]