Actualitate

Să te lupți cu numele Domnului

416

Cel dintâi a intrat în Rai tâlharul. Așa a rânduit Domnul, spre îmbărbătarea și mângâierea noastră, a păcătoșilor. Toate i le iartă milostivul nostru Domnul celui ce se pocăiește sincer.

Nici un păcătos nu trebuie să deznădăjduiască. Să nu spui că ai pierit deja: acesta este un gând drăcesc. Bucurie se face în cer pentru un singur păcătos care se pocăiește, zice Domnul. El, Mântuitorul nostru, a venit pe pământ ca să-l caute și să-l mântuiască pe cel pierdut.

Să nu te temi de draci! Dacă ți se vor arăta în vreun chip, cheamă numele Domnului Iisus Hristos, fă semnul crucii asupra ta și asupra celor care s-au arătat, și ei vor pieri ca fumul. Nu cu cuțit sau vreao altă armă materială să te lupți. Ei nu se tem de asta. Să te lupți cu numele Domnului.Înconjurând m-ai înconjurat, și întru numele Domnului î-am înfrânt pe ei: așa se apărau de draci creștinii adevărați, așa ne-au învățat și pe noi să facem.

Din Cuviosul Nikon Vorobiov,  „Cum sa traim in ziua de astazi”, Editura Sophia 2014, p.35


Articole Asemănătoare
350

Crucea trebuie dusă cu Hristos, nu fără Hristos

Să recunoaştem împreună că fiecare am dus şi ducem o cruce: ori avem o cruce a căsătoriei, ori avem o cruce a vieţuirii singuri, ori avem o cruce a vreunei boli, ori avem altă cruce, a vreunei supărări. Crucea trebuie dusă cu mulţumire. Crucea trebuie dusă fără cârtire. Crucea trebuie dusă cu Hristos, nu fără […]

Articole postate de același autor
458

Cum ar trebui să fie un duhovnic bun

Aţi putea să ne faceţi o scurtă descriere a unui duhovnic bun? Răspuns: O să vă spun cum ar trebui să fie un duhovnic bun, dar mi-e teamă că aceasta îmi va fi spre osândă, pentru că eu nu sunt un duhovnic bun. în primul rând, cred că duhovnicul trebuie să facă dovadă de smerenie […]