Actualitate

PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat a oficiat o slujbă de pomenire a luptătorilor căzuţi în războiul de pe Nistru

1545

Astăzi se împlinesc douăzeci și opt de ani de la declanşarea războiului de pe Nistru, care a răpit zeci de vieţi şi a lăsat o rană adâncă în trupul ţării.

Această tristă aniversare a adunat la Sfânta Mănăstire Ciuflea din Chișinău mai mulţi combatanţi care au luptat jertfelnic pentru suveranitatea şi integritatea Republicii Moldova şi rude ale acestora, care au venit să se roage pentru odihna camarazilor şi a apropiaţilor căzuţi pe câmpul de luptă.

La slujba de pomenire, oficiată de către Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, pe lângă combatanţi, au fost prezenți: Ministrul Apărării, Dl Victor Gaiciuc, Ministrul Afacerilor Interne, Dl Pavel Voicu, conducerea organizațiilor obștești de veterani, care astfel şi-au manifestat solidaritatea cu faptele eroice ale tuturor celor care au luptat pentru pacea şi liniştea întregului popor.

sursa ciuflea.md


Articole postate de același autor
165

Biruieşte-ţi firea şi-ţi vei dobândi mântuirea!

Şi, apropo de stână, am cunoscut cândva un cioban care, dintr-un om rău prin care lucra Cel Rău, într-o zi le-a pus piciorul în prag patimilor, şi-a ostoit relele şi a devenit un om cu frica lui Dumnezeu şi cu dragoste de Dumnezeu. Se uită odată în ochii mei şi îmi zise: „Dumitale pot să-ţi […]