Actualitate

Persoana cu care ne vom căsători este aleasă de noi sau de Dumnezeu?

8284

Persoana cu care ne vom căsători este aleasă de noi sau de Dumnezeu?

Şi, şi. Şi de noi, şi de Dumnezeu. De noi prin acţiunea noastră, şi de Dumnezeu prin voinţa Lui. Pentru că El vrea ceea ce noi vrem, asta dacă noi vrem după El. 

Părintele Nicolae Tănase, Soțul ideal, soția ideală, Editura Anastasis, 2001, p. 28


Articole Asemănătoare
143

Să-I mulţumim şi să-L slăvim!

Trebuie să ne lăsăm pe noi înşine în alb proniei dumnezeieşti, voii dumnezeieşti şi Dumnezeu Se va îngriji de noi. Un monah s-a dus într-o după amiază să citească vecernia pe un vârf de munte. Pe drum a găsit o ciupercă albă şi a mulţumit lui Dumnezeu pentru acea aflare rară. La întoarcere ar fi […]

Articole postate de același autor
249

Pe Dumnezeu trebuie, întâi de toate, să-L simți în fiecare clipă a vieții tale

Un preot căsătorit spunea: – Știți când îl simt pe Dumnezeu? Când stau cu soția mea la balcon, ne bem cafeaua și, pur și simplu, privim în depărtare spre o dumbravă și simțim iubirea. Atunci Îl simt pe Dumnezeu aproape de mine, fără cuvinte, simt prezența dumnezeiască! Dumnezeu este peste tot, putem găsi sensul și […]