Actualitate

Nu problema ne face nefericiţi, ci frica de ea

557

Nu trebuie să îţi doreşti să fii în fiecare moment fericit, cred că este vorba de o neîntelegere a omului în raport cu ce e bine pentru el şi cu ce nu este bine. Omul consideră că, daca are o problemă, este nefericit. Dar nu problema îl face nefericit, ci frica de ea. Domnul Hristos nu ne învaţă, nu ne scapă de problemele exterioare ci exorcizează frica de ele.  Şi atunci când nu îţi mai este frică de ele eşti deasupra lor. Oamenii îşi gândesc fericirea ca o absenţă a oricăror probleme din viaţa lor şi întodeauna când apare o problema încearcă să o elimine, nu să o rezolve. Eu traduc fericirea în sentimentul de împlinire.

Din interviul părintelui Pantelimon de la mănăstirea Oașa pentru ProTV


Articole Asemănătoare
93

Predică la Sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul

Dumnezeu face ce zice omul! Creştinii nu mai au ameninţări, ci fericiri iar Testament înseamnă Legământ. Primul legământ a fost legământul lui Dumnezeu cu Avraam: „Te voi înmulţi ca nisipul mării, ca frunza copacilor, ca iarba pământului”. Al doilea legământ Dumnezeu l-a făcut cu noi, poporul creştinesc, cu noi, Biserica Lui, pentru care S-a răstignit. […]

Articole postate de același autor
49

Prezenţa soţului la naştere este o inovaţie a vremurilor noastre libere şi nihiliste

Există oare în tradiţia ortodoxă un punct de edere exprimat cu privire la prezenţa soţului la naştere? -În tradiţia ortodoxă, întotdeauna s-a considerat de neîngăduit prezenţa soţului la naştere. Creştinii trebuie să păstreze neprihănirea la fel, atât în cazul necăsătoriei, cât şi în viaţa de familie. Prezenţa soţului la naştere este o inovaţie a vremurilor noastre […]