Actualitate

Nu problema ne face nefericiţi, ci frica de ea

567

Nu trebuie să îţi doreşti să fii în fiecare moment fericit, cred că este vorba de o neîntelegere a omului în raport cu ce e bine pentru el şi cu ce nu este bine. Omul consideră că, daca are o problemă, este nefericit. Dar nu problema îl face nefericit, ci frica de ea. Domnul Hristos nu ne învaţă, nu ne scapă de problemele exterioare ci exorcizează frica de ele.  Şi atunci când nu îţi mai este frică de ele eşti deasupra lor. Oamenii îşi gândesc fericirea ca o absenţă a oricăror probleme din viaţa lor şi întodeauna când apare o problema încearcă să o elimine, nu să o rezolve. Eu traduc fericirea în sentimentul de împlinire.

Din interviul părintelui Pantelimon de la mănăstirea Oașa pentru ProTV


Articole Asemănătoare
30

Viaţa nu are nici un sens fără Hristos!

Fericirea este sensul întregii noastre vieţi. Şi eu vă mărturisesc azi, după ani de suferinţă, meditaţie şi frământări, cu viaţă aspră, că Viaţa nu are nici un sens fără Hristos! Că toate alergările noastre, fără Iisus sunt deşertăciune şi goană după vânt! De aceea, să căutăm ca prin modul nostru de trăire să-l câştigăm pe […]

Articole postate de același autor
799

Mila este întărirea iubirii

Eu nu ştiu ce este sufletul şi nici unde este, dar durerea pe care o simt, cel puţin acum de două zile, cred că este durerea sufletului. Nu mă doare ceva anume sau undeva să pot spune, mă doare rău în străfundul măruntaielor și mă arde la lingurică. Îmi vine să plâng cum nu mi-a […]