Actualitate

„Nu există copii străini. Ei ne reprezintă pe noi, prin ei noi vom dăinui”

490

Miercuri, 20 aprilie 2016, un frumos eveniment prilejuit de pregătirea către Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului a fost organizat în cadrul Centrului Republican pentru Copii şi Tineri „Artico”.

Astfel, centrul de creaţie „Artico”, în colaborare cu Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei”, Asociaţia Obştească „Lumos”, Asociaţia Obştească „Parteneriate pentru Fiecare Copil”, a organizat o frumoasă expoziţie cu vânzări pentru lucrările create de copiii cu dizabilităţi din Moldova.

Scopul acţiunii a fost promovarea drepturilor şi imaginii persoanelor cu dizabilităţi, sensibilizarea societăţii referitor la potenţialul acestora şi la necesitatea integrării sociale, educaţionale şi profesionale a lor.

Această întâlnire de suflet a fost inaugurată cu un buchet de doine şi cântări populare prilejuite Sfintei Învieri ai Domnului, prezentat de ansamblul folcloric „Iedera”, condus de surorile Osoianu.

Prezent la inaugurarea evenimentului, preotul Constantin Cojocaru, Preşedintele Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate, a transmis onoratei asistenţe salutul cordial şi binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir al Chişinăului şi al Întregii Moldove, menţionând, printre altele:

„În spiritul pregătirii către luminata sărbătoare a Învierii Domnului, ţin să împărtăşesc cu domniile voastre această atmosferă de căldură sufletească. Vreau să accentuez că nu există copii străini. Copii sunt viitorul nostru. Ei ne reprezintă pe noi, prin ei noi vom dăinui. Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne îndeamnă să-l iubim pe Dumnezeu cu tot sufletul nostru, toată inima noastră, toată tăria noastră, şi cu tot cugetul nostru, iar pe aproapele nostru să-l iubim ca pe noi înşine. Prin această acţiune suntem îndemnaţi să nu rămânem nepăsători faţă de durerea străină, faţă de neputinţa şi nevoile speciale ale celor din jurul nostru. Suntem îndemnaţi la transpunerea în viaţă a înaltelor valori creştine de împărtăşire a dragostei faţă de aproapele”.

Printre participanţii la eveniment au fost reprezentanţii Centrului Comunitar „Agapis” din cadrul parohiei Sfântului Mare Mucenic Dimitrie din sectorul Botanica, Chişinău. Copii şi tinerii din centrul „Agapis”, conduşi de profesoara lor de pictură, doamna Victoria Balaţel, au prezentat o frumoasă colecţie de lucrări create de către ei şi colegii lor.

Numeroase trupe de creaţie au delectat auzul şi ochii participanţilor la expoziţie.

Preot Constantin Cojocaru

sursa preotconstantincojocaru.blogspot.md


Articole Asemănătoare
7921

Abstinenta în viaţa de familie

  Unii preoţi spun că este păcat ca doi tineri să se împreuneze în zilele de miercuri, vineri, duminică şi în timpul postului. Ce părere aveţi despre această afirmaţie? Doi tineri e păcat să se împreuneze oricând. Doi soţi, despre doi soţi putem discuta. Părerea mea… Părerea mea trebuie să fie părerea Bisericii. Canoanele interzic […]

Articole postate de același autor
504

Sănătatea este acolo unde se trăiește așa cum a lăsat Dumnezeu

  „O inimă fără patimă este viața trupului, pe când pornirea pătimașă este ca un cariu în oase” (cf. Pilde 14, 30). Iată, deci, de unde vine sănătatea, și de unde vine boala; sănătatea vine din fuga de păcate, pe când boala vine din practicarea acestora. Oamenii nu se gândesc la aceasta și deși trăiesc […]