Actualitate

„Nu există copii străini. Ei ne reprezintă pe noi, prin ei noi vom dăinui”

496

Miercuri, 20 aprilie 2016, un frumos eveniment prilejuit de pregătirea către Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului a fost organizat în cadrul Centrului Republican pentru Copii şi Tineri „Artico”.

Astfel, centrul de creaţie „Artico”, în colaborare cu Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei”, Asociaţia Obştească „Lumos”, Asociaţia Obştească „Parteneriate pentru Fiecare Copil”, a organizat o frumoasă expoziţie cu vânzări pentru lucrările create de copiii cu dizabilităţi din Moldova.

Scopul acţiunii a fost promovarea drepturilor şi imaginii persoanelor cu dizabilităţi, sensibilizarea societăţii referitor la potenţialul acestora şi la necesitatea integrării sociale, educaţionale şi profesionale a lor.

Această întâlnire de suflet a fost inaugurată cu un buchet de doine şi cântări populare prilejuite Sfintei Învieri ai Domnului, prezentat de ansamblul folcloric „Iedera”, condus de surorile Osoianu.

Prezent la inaugurarea evenimentului, preotul Constantin Cojocaru, Preşedintele Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate, a transmis onoratei asistenţe salutul cordial şi binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir al Chişinăului şi al Întregii Moldove, menţionând, printre altele:

„În spiritul pregătirii către luminata sărbătoare a Învierii Domnului, ţin să împărtăşesc cu domniile voastre această atmosferă de căldură sufletească. Vreau să accentuez că nu există copii străini. Copii sunt viitorul nostru. Ei ne reprezintă pe noi, prin ei noi vom dăinui. Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne îndeamnă să-l iubim pe Dumnezeu cu tot sufletul nostru, toată inima noastră, toată tăria noastră, şi cu tot cugetul nostru, iar pe aproapele nostru să-l iubim ca pe noi înşine. Prin această acţiune suntem îndemnaţi să nu rămânem nepăsători faţă de durerea străină, faţă de neputinţa şi nevoile speciale ale celor din jurul nostru. Suntem îndemnaţi la transpunerea în viaţă a înaltelor valori creştine de împărtăşire a dragostei faţă de aproapele”.

Printre participanţii la eveniment au fost reprezentanţii Centrului Comunitar „Agapis” din cadrul parohiei Sfântului Mare Mucenic Dimitrie din sectorul Botanica, Chişinău. Copii şi tinerii din centrul „Agapis”, conduşi de profesoara lor de pictură, doamna Victoria Balaţel, au prezentat o frumoasă colecţie de lucrări create de către ei şi colegii lor.

Numeroase trupe de creaţie au delectat auzul şi ochii participanţilor la expoziţie.

Preot Constantin Cojocaru

sursa preotconstantincojocaru.blogspot.md


Articole Asemănătoare
16

Părintele Justin Pârvu: „Sin­gura solu­ţie este întoarcerea la tra­di­ţie”

Forţa aceasta demon­ică, ce stăpâneşte lumea la ora actu­ală, se întrece, într-adevăr, prin metode care se con­cen­trează asupra vieţii umane. Toate lucrurile care apar acum la ori­zon­tul acesta ome­nesc nu sunt altceva decât metode de dis­trugere a vieţii umane. Aceste mijloace de otrăvire a omu­lui sunt aşa de put­er­nice şi înrădăci­nate încât nu le mai […]

Articole postate de același autor
6776

Părintele Iustin – de ce avem atâtea păcate, atâtea greutăţi în viaţa românească?

Ne întrebăm noi acum de ce avem atâtea elemente, atâtea păcate, atâtea greutăţi în viaţa românească. Păi numai numele mai e de român, că românul nu mai este, săracul, s-a pierdut. Pentru că fetele noastre s-au căsătorit cu negri, s-au căsătorit cu chinezi, s-au căsătorit cu germani, s-au căsătorit cu ruși, în sfârşit, cu toate […]