Actualitate

Nu avem dreptul nici să deznădăjduim, dar nici să-l descurajăm pe aproapele

66

Primul care a intrat în rai a fost tâlharul. Și primul care a mers în iad, a fost apostolul lui Hristos. Și modul în care s-au întâmplat toate acestea reprezintă o lecție importantă pentru noi. De atât omul nicicând nu trebuie să deznădăjduiască, dar nici să-l condamne pe altcineva. Astfel nu avem dreptul să spunem:

– Știi, fiule, de fapt, nu ești bun de nimic! Ești un om pierdut!

Nici despre noi înșine, dar nici despre alții nu avem dreptul să spunem: „Zilnic faci atât de multe păcate, că nu mai există pentru tine mântuire, nu există nici o speranță că tu te vei putea mântui”. Este un păcat, este o stare de deznădejde, o greșeală tragică, reprezentând cel mai mare păcat pe care îl poate comite omul.

Mitropolitul Athanasie de Limassol

sursa pravoslavie.ru


Articole Asemănătoare
64

Eu de Maica Domnului nu mă las!

O mătuşă de-a mea, Dumnezeu s-o odihnească, era îndemnată de oameni de altă credinţă să treacă la credinţa lor. Şi le-a spus aşa: „Eu de Maica Domnului nu mă las, eu de Biserică nu mă las! Mie-mi place când bate toaca, mie-mi place când se trag clopotele, eu de Maica Domnului nu mă las!” Aşa […]

Articole postate de același autor
11349

De ce te lasă Dumnezeu să urli de durere?

De ce te lasă Dumnezeu să urli de durere? Pentru că te iubeşte. Dacă asculţi puţin tăcerea din ochii Lui din icoană vei auzi că-ţi cunoaşte durerea pe care o simte deodată cu tine în trupul Său. Doar că nu are aceeaşi atitudine faţă de ea, ca tine. Lui îi este milă de tine, ţie […]