Actualitate

Nu avem dreptul nici să deznădăjduim, dar nici să-l descurajăm pe aproapele

62

Primul care a intrat în rai a fost tâlharul. Și primul care a mers în iad, a fost apostolul lui Hristos. Și modul în care s-au întâmplat toate acestea reprezintă o lecție importantă pentru noi. De atât omul nicicând nu trebuie să deznădăjduiască, dar nici să-l condamne pe altcineva. Astfel nu avem dreptul să spunem:

– Știi, fiule, de fapt, nu ești bun de nimic! Ești un om pierdut!

Nici despre noi înșine, dar nici despre alții nu avem dreptul să spunem: „Zilnic faci atât de multe păcate, că nu mai există pentru tine mântuire, nu există nici o speranță că tu te vei putea mântui”. Este un păcat, este o stare de deznădejde, o greșeală tragică, reprezentând cel mai mare păcat pe care îl poate comite omul.

Mitropolitul Athanasie de Limassol

sursa pravoslavie.ru


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
539

Calendarul zilei – 18 iulie 2019

Astăzi, în Calendarul ortodox, răsfoim file din viaţa Sfântului Cuvios Atanasie Atonitul. A fost o perioadă profesor, însă înclinaţiile sale duhovniceşti, l-au determinat să devină monah într-o mănăstire din Bitinia. Este fondatorul monahismului atonit de obşte, până astăzi se mai păstrează testamentul acestuia şi o serie de canoane liturgice. Pentru viaţa corectă pe care a […]