Actualitate

”Mergând spre Înviere” – masă rotundă la Facultatea de Litere, USM

94

De opt ani în Săptămâna Patimilor se desfășoară o masă rotundă la Facultatea de Litere, USM. Genericul este ”Mergând spre Înviere”, iar tema din acest an a fost ”Cartea bisericească – pilon al spiritualității creștine”.

Evenimentul a fost moderat de către dna Irina Condea, prof. univ. dr. hab. Drept invitați au fost: pr. Octavian Moșin, conf. univ. dr., Igor Cereteu, conf. unuiv. dr, și Ecaterina Brăguță, doctorandă, care au vorbit celor prezenți despre importanța cărții religioase și despre mesajul pe care îl transmite de secole.

Grupul coral ”Gnosis”, condus de către Serghei Crudu, a interpretat câteva cântări de suflet, iar din Biblioteca de carte de religioasă a universității au fost expuse cele mai vechi cărți bisericești.

Masa rotundă a încheiat cu discuții de la suflet la suflet legate de Patimile și Învierea Mântuitorului.


Articole postate de același autor
2598

Calendarul zilei – 20 mai 2019

Astăzi, în rubrica Calendar ortodox, vorbim despre minunea arătării pe cer a semnului Sfintei Cruci în Ierusalim. Acest miracol Dumnezeiesc i-a întărit pe ortodcşi în credinţa lor şi i-a convertit pe mulţi păgâni la ortodoxie.