Actualitate

”Mergând spre Înviere” – masă rotundă la Facultatea de Litere, USM

383

De opt ani în Săptămâna Patimilor se desfășoară o masă rotundă la Facultatea de Litere, USM. Genericul este ”Mergând spre Înviere”, iar tema din acest an a fost ”Cartea bisericească – pilon al spiritualității creștine”.

Evenimentul a fost moderat de către dna Irina Condea, prof. univ. dr. hab. Drept invitați au fost: pr. Octavian Moșin, conf. univ. dr., Igor Cereteu, conf. unuiv. dr, și Ecaterina Brăguță, doctorandă, care au vorbit celor prezenți despre importanța cărții religioase și despre mesajul pe care îl transmite de secole.

Grupul coral ”Gnosis”, condus de către Serghei Crudu, a interpretat câteva cântări de suflet, iar din Biblioteca de carte de religioasă a universității au fost expuse cele mai vechi cărți bisericești.

Masa rotundă a încheiat cu discuții de la suflet la suflet legate de Patimile și Învierea Mântuitorului.


Articole postate de același autor
8917

Dacă nu ar fi Dumnezeu, cu iubirea Sa, ne-am condamna unii pe alții și nimeni nu ar mai ajunge în Rai…

Unii dintre cei care propovăduiesc Evanghelia sunt pândiţi adeseori de riscul de a adapta dreptatea lui Dumnezeu în funcţie de propria dreptate. Mă tem că inclusiv noi, cei de astăzi, poate chiar mai mult decât semenii noştrii din alte epoci, repetăm scenariul de acum două mii de ani, reaşezând ierarhiile valorilor potrivit dreptăţii omeneşti: cinstim […]