Actualitate

Mai multe ONG-uri cer Mitropoliei să-i implice mai des pe tineri în acțiunile sale

54

Membrii mai multor organizaţii nonguvernamentale îi cer Mitropoliei Moldovei să-i implice pe tineri cât mai des în acţiunile sale. Acest subiect a fost discutat în cadrul unei mese rotunde la care au participat feţe bisericeşti.

Cei prezenți au vorbit despre necesitatea educației creștine în rândul tinerilor.

Președintele Federației Voievod, Nicolae Pascaru, a declarat că reprezentanții Mitropoliei au acceptat propunerile și au fost de acord să organizeze proiecte împreună cu tinerii.

sursa publica.md


Articole Asemănătoare
4335

Modelul suprem pentru un tânăr, trebuie să fie Hristos

Cuvântul de învățătură al Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni Gala Voluntarilor Asociația Tinerilor Ortodocși din Moldova, dedicată Zilei Tânărului Ortodox – 15 februarie 2017. TINERII ÎN BISERICĂ ŞI SOCIETATE Pornind de la faptul că tinerii au constituit dintotdeauna viitorul societății și mai cu seamă al Bisericii, Episcopia de Ungheni și Nisporeni permanent a avut ca […]

Articole postate de același autor
325

Mănăstirea Suruceni – una dintre destinațiile preferate ale micilor pelerini

„Numele pe care îl scrijeleşti pe scoarţa unui copac se va mări, va creşte odată cu el. La fel şi inima copilului tău. Ceea ce scrijeleşti în anii lui de gingăşie vei citi în cei care vor urma.” (Sfântul Paisie Aghioritul, 1924 – 1994) De secole, mănăstirile își deschid mereu porțile pelerinilor și călătorilor, indiferent […]