Actualitate

Mai multe ONG-uri cer Mitropoliei să-i implice mai des pe tineri în acțiunile sale

64

Membrii mai multor organizaţii nonguvernamentale îi cer Mitropoliei Moldovei să-i implice pe tineri cât mai des în acţiunile sale. Acest subiect a fost discutat în cadrul unei mese rotunde la care au participat feţe bisericeşti.

Cei prezenți au vorbit despre necesitatea educației creștine în rândul tinerilor.

Președintele Federației Voievod, Nicolae Pascaru, a declarat că reprezentanții Mitropoliei au acceptat propunerile și au fost de acord să organizeze proiecte împreună cu tinerii.

sursa publica.md


Articole Asemănătoare
71

Nenaşterea de prunci şi comoditatea duc la suferinţe şi necazuri în viaţă

În general, viaţa ne oferă multe surprize. Legea compensaţiei există aici pe pământ şi dincolo. Multe lucruri pe care le facem la tinereţe îşi găsesc corespondenţa şi au repercusiuni la bătrâneţe. Am întâlnit un caz cu un creştin care avusese în viața sa o funcţie importantă, soţia sa de asemenea, şi s-au ferit toată viata […]

Articole postate de același autor
32

De ce există în Biserică interdicția de a intra femeile în Sfântul Altar?

Interdicţia nu e ca numai femeia să nu intre în Sfântul Altar. Interdicţia este ca nimeni în afară de preot să nu intre în Sfântul Altar. Şi nu e interdicţie, este un sfat. De multe ori în viaţă ca preot slujitor ţi se întâmplă să vezi ridicându-se, arcuindu-se masa de la Sfântul Altar şi cupola Bisericii […]