Actualitate

„Las’ că am dat pomelnic, trebuie să se rezolve!”

615

Cand dai un pomelnic (hartia aia cu 3 nume si 10 lei) si apoi te duci acasa si te culci pe-o ureche: "Las' ca am dat pomelnic, trebuie sa se rezolve.

- Aia nu e rugăciune draga, ala e Comert cu Dumnezeu! Nu poti baga credinta si iubire in mintea omului "paliu" la minte, pentru ca nu va intelege nimic niciodata. O va lua intodeauna ca pe o obligatie, ca pe obstructie!

- Parinte nu am timp sa merg la biserica pentru ca e munca multa!

- Ce-a dintai munca e sa alergi dupa Dumnezeu si sa asuzi in urma Lui, nu in urma banului! Banul trebuie sa asude in mana ta, nu tu alergand dupa el!


Articole Asemănătoare
458

A treia zi, miercurea patimilor: „Luaţi seama şi nu fiţi farisei cârtitori ori iude contabilizante. Când Dumnezeu e prezent totul se transformă în dar!”

MIERCUREA PATIMILOR. Ziua a III-a Şi a fost seară şi a fost dimineaţă. Denia, slujba ce s-a săvârşit aseară ca o prefaţă zilei de astăzi, ne-a dus dinaintea sufletelor „sindromul Betania”, modul în care învierea lui Lazăr entuziasmează pe oameni (Ioan 12. 17-50). Nu, nu pe toţi. Fariseii sunt supăraţi. Descoperă inutilitatea manevrelor lor de […]

Articole postate de același autor
4062

Copii orfani în grija bisericii

Cu binecuvintrea Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, pe data de 11 august s-a întreprins un pelerinaj la 4 mănăstiri: Hîncu, Căpriana, Condriţa şi Suruceni, pentru copii orfani de la Scoala-internat din Cărpineni, copii de la Plasamentul temporar pentru copii în situaţii de risc ,,Brînduşa” din or. Hînceşti şi femeile de la centru-social-maternal pentru […]