Actualitate

Învierea Domnului alături de persoanele fără adăpost

355
  Peste saptezeci de persoane fara adapost si nevoiasi, alaturi de colaboratorii Casei de Milostenie au sarbatirit Invierea Domnului. Lacrimile de multimire, recunostinta si bucurie au fost nelipsite pe fata acestora. Cozonaci si oua rosii, alaturi de prinzul traditional au veselit inimile singuratice si ranite de nevoi, dureri si necazuri zilnice… Hristos a Inviat! Adevarat a Inviat!

sursa aparatorul.md/


Articole Asemănătoare
10667

„Cine pe sărac ajută, pe Dumnezeu împrumută”

Se spune, că era odată un om atât de bogat, încât i se du­sese vestea peste şapte sate. Dar pe cât era de bogat, pe atât era de zgârcit; ştia numai să ia, iar de dat nici pomeneală. Să facă milostenie, sau să-şi pomenească la Biserică morţii, căci părinţii lui muriseră de câţiva ani, sau […]

Articole postate de același autor
1245

Mare este folosul postului unit cu rugăciunea curată şi cu milostenia la săraci şi bolnavi!

Postul rânduit de Biserică are un mare folos pentru credincioşi. Dacă postim cu dragoste şi cu rugăciune şi ne înfrânăm atât trupeşte, cât şi sufleteşte, postul înfrânează poftele trupeşti, limba, gândurile, imaginaţia şi toate plăcerile pătimaşe. Postul ne smereşte inima, ne împacă cu aproapele, ne slăbănogeşte firea, ne întăreşte duhul, ne vindecă de tot felul […]