Actualitate

Îngerii poştaşi

18

Dumnezeu a rânduit doi îngeri poştaşi. Unul dintre ei se odihnea mereu pe un nor, iar celălat era mereu în mişcare între Pămînt şi Dumnezeu. Odată îngerul care şedea fără treabă îl întrebă pe cel ce se afla veşnic în zbor:

– De ce zbor tu permanent ba spre Dumnezeu, ba spre Pământ?

– Eu duc către Dumnezeu mesajele oamenilor care spun: „Ajută-mă, Doamne…”, şi ele sunt atât de multe, că nu am pic de odihnă. Dar tu de ce stai mereu fără treabă? – îl întrebă şi acesta pe colegul său.

– Eu trebuie să duc către Dumnezeu mesajele oamenilor care încep cu cuvintele: „Mulţumesc, Doamne…”

Leon Magdan – “Cele mai frumoase pilde ortodoxe si povestiri cu talc”


Articole Asemănătoare
238

Minunea prefacerii omului trupesc în duhovnicesc

La nunta din Cana nu era vin de ajuns. Născătoarea de Dumnezeu a văzut oaspeţii miraţi, iar pe stăpânul casei ruşinat și, împinsă de milă şi împreună-pătimire, ea a cerut sfat sau ajutor de la Fiul său, zicând: „Nu mai e vin”. La care Iisus i-a răspuns: „Ce este Mie şi ţie, femeie?”. Dar de ce […]

Articole postate de același autor
156

Fă ceva pentru Dumnezeu de valoarea unui ban, El te va răsplăti cu un galben

Duhovnicul meu îmi spunea altă dată tot aşa, că piedicile pentru rugăciunea inimii ne vin din două laturi: din dreapta şi din stânga. Dacă vrăjmaşul nu reuşeşte să ne abată de la rugăciune prin gânduri deşarte sau prin dorinţe vinovate, el ne aduce în minte amintiri plăcute şi ne insuflă cugetări frumoase, pentru ca măcar […]