Actualitate

Îngerii poştaşi

18852

Dumnezeu a rânduit doi îngeri poştaşi. Unul dintre ei se odihnea mereu pe un nor, iar celălat era mereu în mişcare între Pămînt şi Dumnezeu. Odată îngerul care şedea fără treabă îl întrebă pe cel ce se afla veşnic în zbor:

– De ce zbor tu permanent ba spre Dumnezeu, ba spre Pământ?

– Eu duc către Dumnezeu mesajele oamenilor care spun: „Ajută-mă, Doamne…”, şi ele sunt atât de multe, că nu am pic de odihnă. Dar tu de ce stai mereu fără treabă? – îl întrebă şi acesta pe colegul său.

– Eu trebuie să duc către Dumnezeu mesajele oamenilor care încep cu cuvintele: „Mulţumesc, Doamne…”

Leon Magdan – “Cele mai frumoase pilde ortodoxe si povestiri cu talc”


Articole Asemănătoare
242

„Doamne, treci la volan, că eu nu mai pot, nu mai ştiu pe unde să o iau!”.

Dumnezeu n-a venit ca să ne scape de necazuri Noi, de obicei, când trăim ceva neplăcut, aşteptăm să scăpăm, sau strigăm la Dumnezeu să ne scape. Or, Dumnezeu n-a venit ca să ne scape de necazuri. Noi să zicem aşa: „Doamne, iată, necazul acesta este un loc de întâlnire cu Tine. Tu când ai spus: […]

Articole postate de același autor
253

„Tinerii în căutarea dragostei”: Întâlnirea Episcopului Ioan al Sorocii cu elevii Liceului „George Meniuc” din Chișinău

Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (26 martie – 1 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox. În această perioadă se desfășoară diverse activităţi cu şi pentru tineret. Miercuri, 28 martie, în sala de festivităţi a Liceului Teoretic „G. Meniuc” din Chişinău a avut loc o întâlnire cu genericul „Tinerii în căutarea dragostei”. Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul […]