Actualitate

Începutul anului bisericesc în s.Chetriș

2549

Miercuri, 14 septembrie 2016, clopotele bisericii „Sf.Ier.Nicolae” din satul Chetriș, raionul Fălești, au chemat creștinii la sfânta rugăciune, pentu a marca începutul indictionului și pomenirea sfântului Simeon Stâlpnicul.

La invitația părintelui – paroh Igor, la Liturghie au fost participat câțiva preoți, iar răspunsurile la strană au fost date de corul Axion. La ecteniile obișnuite au fost rostite rugăciuni pentru ploaie, dar și rugăciunile pentru unitatea ortodocșilor din țara noastră – Republica Moldova. La finalul slujbei părintele Igor a explicat enoriașilor despre semnificația sărbătorii – începutul indictionului, dar și despre viața precuviosului Simeon Stâlpnicul și a mamei sale sfânta Marta. A urmat miruirea credincioșilor, sărutarea Crucii și cuvintele de mulțumire și felicitare cu ocazia Anului Nou bisericesc.


Articole postate de același autor
680

Licitația diavolului

O legendă spune: odată, diavolul, și-a scos la vânzare lucrurile sale. A ținut cu ele licitație. Între obiectele scoase la vânzare erau: ura, minciuna, pizma, înşelătoria şi alte răutăţi. La fiecare, diavolul îi pusese un preţ. Preţul cel mai mare îl avea deznădejdea. – Cum se poate, diavole, întrebau cumpărătorii, de ai pus deznădejdii preţul […]