Actualitate

În țara cu bătrânii singuratici

219

În țara cu bătrânii singuratici,

Doar iarna nu întârzie să vină...

Cu degete plăpânde de zăpadă,

Le cerne-n plete dalba ei lumină.

Și-i strânge pe la geamuri înghețate,

Cerșind priviri smerite în tăcere,

Neprihăniți bătrânii, la ferestre,

Se bucură de-a iernii mângâiere...

Atât de albi la suflet și la tâmple,

Că-n ochii lor a-mbătrânit Crăciunul...

Pe fețele brăzdate de-anotimpuri,

O lacrimă mai vine cu Ajunul...

Sărutul iernii le mângâie fruntea,

Și apele tăcute din privire,

Ei și-au legat și visele de-o poartă,

Sperând că cineva o va deschide...

Și fluturi albi se-amestecă prin gânduri,

Și cade lin colindul peste țară,

Se pare că, doar iarna ia aminte,

La importanța lor...națională...

18.12.2016

Diana Sava Daranuța


Articole Asemănătoare
140

La final vine prăjitura

Sunt oameni pentru care moartea nu are nimic fioros sau înspăimântător. Pentru că ştiu că ceea ce au primit şi au lucrat bun în viaţă se va prelungi în eternitate şi chiar va fi cu mult mai mult răsplătit acolo. O bătrână, pe patul de spital, vorbea senină cu preotul care venise s-o viziteze. „Domnul […]

Articole postate de același autor
322

În Duminica a VI-a după Paşti, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În Duminica a VI-a după Paști, a Vindecării orbului din naştere, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană “Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău. Serviciul divin a fost săvârșit în prezența numeroșilor creștini care au pășit pragul Catedralei spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru a-I cere […]