Actualitate

În țara cu bătrânii singuratici

217

În țara cu bătrânii singuratici,

Doar iarna nu întârzie să vină...

Cu degete plăpânde de zăpadă,

Le cerne-n plete dalba ei lumină.

Și-i strânge pe la geamuri înghețate,

Cerșind priviri smerite în tăcere,

Neprihăniți bătrânii, la ferestre,

Se bucură de-a iernii mângâiere...

Atât de albi la suflet și la tâmple,

Că-n ochii lor a-mbătrânit Crăciunul...

Pe fețele brăzdate de-anotimpuri,

O lacrimă mai vine cu Ajunul...

Sărutul iernii le mângâie fruntea,

Și apele tăcute din privire,

Ei și-au legat și visele de-o poartă,

Sperând că cineva o va deschide...

Și fluturi albi se-amestecă prin gânduri,

Și cade lin colindul peste țară,

Se pare că, doar iarna ia aminte,

La importanța lor...națională...

18.12.2016

Diana Sava Daranuța


Articole Asemănătoare
138

La final vine prăjitura

Sunt oameni pentru care moartea nu are nimic fioros sau înspăimântător. Pentru că ştiu că ceea ce au primit şi au lucrat bun în viaţă se va prelungi în eternitate şi chiar va fi cu mult mai mult răsplătit acolo. O bătrână, pe patul de spital, vorbea senină cu preotul care venise s-o viziteze. „Domnul […]

Articole postate de același autor
13

Să învăţăm să respectăm necazurile celorlalţi

Copiii foarte mici când plâng – mă uit la mame că se reped la ei şi-i zgâlţâie, şi-i leagănă până-i ameţesc şi le bagă suzete şi tot felul de „minciunele” în gură, ca să tacă. Dar omuleţul ăla are un necaz. Dumneavoastră când sunteţi necăjiţi nu vreţi să plângeţi? Trebuie să-mi plâng necazul. Există doliu. […]