Actualitate

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

2472
În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brînză), care se mai numește și a Iertării, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența mulțimii credincioșilor Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. După Sfînta Liturghie a urmat slujba Vecerniei cu cinul iertării. În cuvîntul de învățătură, Prea Sfinția Sa a îndemnat la post sincer, aducător de roade duhovnicești, însoțit de mai multă rugăciune și faptele milosteniei, ca astfel să-l primim cu inimile curate pe Mîntuitorul Hristos cel Înviat pentru îndumnezeirea noastră. Apoi Ierarhul și-a cerut iertare cu metanie de la slujitori și credincioși, iar fiecare din cei prezenți și-a cerut iertare la rîndul său de la Ierarh și unul de la altul.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articole Asemănătoare
6291

O liturghie face mai mult decât orice câştig din lume

Un mare poet participa în fiecare duminică şi sărbătoare la Sfânta Liturghie până la adânci bătrâneţe. Într-o zi, fiind un mare viscol, ai săi nu l-au lăsat să meargă la biserică. Din cauza aceasta toată ziua a fost cuprins de o mare tristeţe. Un prieten, care a venit să-l vadă, l-a întrebat care este cauza […]

Articole postate de același autor
20

Mesajul de condoleanţe transmis de ÎPS Mitropolit Vladimir, familiilor victimelor accidentului rutier din regiunea Odesa

ÎPS Mitropolit Vladimir a transmis în această dimineață un mesaj de condoleanţe familiilor victimelor accidentului rutier care s-a petrecut ieri, în apropierea localităţii Jovteni – Starîe Maiaki, din regiunea Odesa, exprimându-şi profundul regret pentru sfârșitul tragic a celor trei cetăţeni moldoveni. „Vă rog să acceptați condoleanțele mele cele mai profunde, privind tragedia care a avut […]