Actualitate

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

2462
În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brînză), care se mai numește și a Iertării, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența mulțimii credincioșilor Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. După Sfînta Liturghie a urmat slujba Vecerniei cu cinul iertării. În cuvîntul de învățătură, Prea Sfinția Sa a îndemnat la post sincer, aducător de roade duhovnicești, însoțit de mai multă rugăciune și faptele milosteniei, ca astfel să-l primim cu inimile curate pe Mîntuitorul Hristos cel Înviat pentru îndumnezeirea noastră. Apoi Ierarhul și-a cerut iertare cu metanie de la slujitori și credincioși, iar fiecare din cei prezenți și-a cerut iertare la rîndul său de la Ierarh și unul de la altul.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
6562

Băieții și fetele de pe feisbuc au furat Crăciunul

Cînd văd zăpada și păsările care se așază pe ea mă gîndesc și la Cel care le-a făcut. Cum vine atîta alb din cer și de ce zăpada a trebuit să fie albă și nu neagră? Cred că a făcut-o Dumnezeu albă ca să pară frigul mai frumos. Vara e cald și colorat, iarna e […]