Actualitate

Ileana Vulpescu: ți se întoarce și binele și răul, dar mai ales răul

558

Eu zic că pe lumea asta și binele ți se întoarce. Și nu neapărat de la cei cărora le-ai făcut bine. Și răul ți se întoarce. Ți se întoarce poate de la cineva căruia i-ai făcut bine. Aici nu este reciprocitate. Dar sunt convinsă că ți se întoarce și binele și răul. Și mai ales răul. Nu cred că rămâne ceva nepedepsit pe lumea asta. Ceea ce ne închipuim noi că este Iadul, cred că nu trebuie să ne gândim la o viață viitoare pentru că el este aici pe pământ. Mă rog, măcar o “secție”, ca să zic așa. Un “compartiment” este și aici.


Articole Asemănătoare
295

Să lăsați toată mândria înaintea uşilor bisericii

Nimeni nu se duce la doctor ca să se laude cu sănătatea, ci ca să descopere unde-i locul putred al sănătăţii sale. La fel, nimeni nu merge la duhovnic ca să se laude cu dreptatea sa, ci ca să descopere un cusur primejdios al dreptăţii sale. Când omul trece pragul doctorului, el lasă toată mândria […]

Articole postate de același autor
530

Bucuria de a fi creștin! (pe înțelesul tinerilor de azi, dacă vor dori să ia aminte…)

      Noi, oamenii, nu existăm pe acest pământ datorită hazardului sau a unor întâmplări oarbe, ca creaturi a unei naturi  impersonale, ci existăm ca persoane unice și irepetabile, nu autosuficiente, ci după ,, Chipul și Asemănarea’’ unui Prototip de la Care venim și spre Care mergem, deci trăim cu un scop bine determinat.       Fiecare […]