Actualitate

Hristos a Înviat: ziua a XIII-a

1166

Să fim recunoscători Domnului pentru tot ce avem. Și să fim în stare să ne mulțumim cu ceea ce avem...

Octavian Paler zicea, pe bună dreptate, că „un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puţin”.

Dar asta nu ar înseamnă că trebuie să renunțăm la muncă sau să nu râvnim la mai multe. Pentru că a fi mulțumit cu ceea ce ai nu înseamnă a nu tinde să obții mai mult: mai multe cunoștințe, mai multă răbdare, mai multă smerenie, mai multă înțelepciune... Să căutăm a ne îmbogăți la suflet, a crește intelectual, a ne menține sănătatea și, totodată, să-I mulțumim Domnului și pentru lucruri mari, și pentru cele mici, și pentru binecuvântări, dar și pentru clipe de încercare. Pentru că sunt daruri deopotrivă.

Iar atunci ”când devenim cu adevărat conștienți de darurile lui Dumnezeu, nu mai avem timp să cerem nimic. Ne continuăm drumul și spunem mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc.” (Maica Gavrilia Papaiannis).

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
2015

Biserica Ortodoxă din Moldova se roagă pentru pace, nu doar într-o singură zi, 26 ianuarie, ci o face zilnic, în cadrul fiecărei Sfintei Liturghii

Dintotdeauna am avut o profundă stimă și respect față de toate instituțiile media și reprezentanții clasei politice din R. Moldova. Însă, din păcate, declarațiile din ultima perioadă a unora dezamăgesc și ne întristează. Asemenea declarații, în primul rând, confundă în mod fățiș și intenționat adresarea făcută unei persoane publice oficiale cu una față de o […]