Actualitate

Festivalul pascal din s.Ilenuța

388

În duminica mironosițelor, 30 aprilie 2017, în satul Ilenuța, raionul Fălești s-a desfășurat festivalul pascal al blagociniei Fălești 1, cu genericul „Cânta-voi Dumnezeului meu”, ediţia a VII-a, organizat de către Secţia raională Cultură şi Turism în colaborare cu blagocinia 1 din raionul Făleşti.

Debutul evenimentului a avut loc în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie”, prin oficierea sfintei Liturghii de preotul-paroh Ghenadie Țugui. Festivalul a început cu cuvintele de binecuvântare ale părintelui-blagocin Anatolie Negură și a fost moderat de doamna Ludmila Negrii, specialist principal al Direcției de Cultură. După evoluarea corurilor și aprecierea expozițiilor pascale, organizatorii au mulțumit gazdei și participanților pentru receptivitate, oferindu-le diplome de participare și câte o iconiță și i-a invitat la masa de sărbătoare.

sursa http://ephbalti.md


Articole postate de același autor
1760

ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfințirea picturii bisericești și Sfânta Liturghie în biserica „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din s. Ulmu, r. Ialoveni

În duminica a XXVI-a după Rusalii, 25 noiembrie 2018, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfințirea picturii bisericești și Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din s. Ulmu, r. Ialoveni, după finisarea procesului de reparație interioară a locașului de cult, care a aniversat anul acesta 140 de ani de […]