Actualitate

„Femeia ţine casa”

5378

Sfânta Scriptură spune: „Femeile înțelepte zidesc casă, iar cele nebune o dărâmă cu mâna lor” (Pilde 14, 1). Poporul nostru spune din experiență: „Femeia ține casa”. De ce? Ce are special femeia, și bărbatul nu? Dumnezeu a dăruit-o cu astfel de „arme” (iubire și gingășie), pe care atunci când le folosește, îl robește, îl înmoaie pe bărbatul ei, oricât de barbar ar fi. Un psiholog spune că mișcările femeii, modul de a vorbi, comportamentul, iubirea, dragostea, gingășia ei au o subțirime, ceva distinctiv care îl vrăjește, îl răpune pe bărbat. Aceste însușiri îl fac pe bărbat să nu se dezlipească de lângă ea. Și deja casa este zidită pe o temelie adâncă și nezdruncinată.

(Arhimandrit Vasilios BacoianisCăsătoria, Editura Tabor, Bucureşti, 2010, p. 58)


Articole postate de același autor
439

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: prof. dr. Gheorghe Butuc (Galați, România)

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00. În ziua de miercuri, 20 aprilie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre „Sfânta […]